• شنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۱۷:۳۰:۰۹
  • شناسه خبر: 198
به روایت حرف رک به نقل ا ز تبیان،
تجاوز به محارم!

“تجاوز برادر به خواهر در تهران”، “قتل مردی که به دخترانش تجاوز می‌کرد” و … اینها تنها گوشه‌ای از حقایق پنهان زیر پوست شهر است.

خانواده یكی از مقدس ترین مكان‌هایی است كه اساس آن امنیت و آسایش است و همچنین خانواده حامی فرزندان و ‏امن‌ترین مكان برای آن‌ها است. این در حالی است که طی سال‌های اخیر پدیده خشونت جنسی و تجاوز به كودكان در خانواده به صورت ناخواسته به گوش می رسد و جا دارد که جامعه احساس خطر و نگرانی در این امر را جدی بگیرد. در نتیجه ما سعی بر آن داریم که در مورد علل و عوامل آن بررسی اجمالی نماییم.

تجاوز به محارم

تجاوز به محارم که کارشناسان با عنوان «شاه آسیب» از آن یاد می کنند، پدیده ای است که نه تنها در ایران، بلکه در جای جای این کره خاکی روی می دهد و قربانیان خود را که اکثرا کودک بوده و توان مقابله با این پدیده ناپسند را ندارند، به کام آسیب های جدی می کشاند.

آزار جنسی کودکان در دنیا پیشینه ای بسیار طولانی دارد که در تمام کشورها و فرهنگ های مختلف کام زندگی را به کودکان تلخ کرده است، اما دردناک تر هنگامی است که این آزار جنسی از سوی افرادی صورت می‌گیرد که قربانی، آن ها را حامی خود قلمداد می کرده است؛ تجاوزهایی که در حریم خانواده، یعنی امن ترین مامن بشر شکل می گیرد.

مجازات قانونی تجاوز به محارم

فقه اسلام و قانون مجازات اسلامی، به صراحت مجازات ارتكاب چنین جرمی را ‘مرگ’ و ‘اعدام’ در نظر گرفته است. بر اساس ماده ۸۲ قانون مجازات اسلامی، حد زنای به عنف اعدام است. این ماده كه دارای چند بند است، می گوید:’ حد زنا در موارد زیر قتل است و فرقی بین جوان و غیر جوان و محصن و غیرمحصن نیست:

الف- زنا با محارم نسبی‌

ب- زنا با زن پدر که موجب قتل زانی است‌.

ج- زنای غیرمسلمان با زن مسلمان که موجب قتل زانی است‌.

د- زنای به عنف و اکراه که موجب قتل زانی اکراه‌کننده است‌.

آیا خلا قانونی داریم؟

به عقیده كارشناسان، در تجاوز به عنف كه گاه در جامعه مواردی از آن اتفاق می افتد، قربانی باید شواهد و قرائن یا گواهی پزشكی قانونی برای اثبات جرم به محكمه ارایه كند، در حالی که ما در تعریف تجاوز به عنف خلاء قانونی داریم. اگرچه قانون ما سنگین‌ترین مجازات را برای زنای به عنف تعیین كرده‌ است، اما ما در تعریف این جرم، خلاء قانونی داریم.

در این زمینه از میان تنها ۱۸ دختر بین ۱۲ تا ۱۴ سال كه بدلیل تجاوز پدر و برادرشان به دفتر امور بانوان استانداری مراجعه كرده‌اند، ۱۲ مورد آنها دختران زیر ۱۴ سال بوده‌اند.

تجاوز در معنای گسترده؛ هر گونه تعرض جنسی نسبت به زن است ولی ممكن است تعرضات جنسی به اندازه تعریف شرعی زنا نرسیده باشد. حال آنكه، این مسئله به طور خاص و جداگانه در قانون، جرم‌انگاری نشده و لازم است در این زمینه بررسی‌های لازم انجام شود.

باید توجه داشت که اگرچه از طریق دستگاه قضا می توان با چنین جرایمی برخورد جدی كرد كه در جای خود اتخاذ چنین سیاست كیفری شدید و قاطع، بسیار لازم و ضروری است اما آنچه ضرورت بیشتر دارد پایین آوردن رقم سیاه چنین جرایمی است.

زنای با خانواده یا تجاوز خانگی!

به رغم هشدار برخی از فعالان حقوق کودکان و زنان در سال های اخیر مبنی بر افزایش موارد سوء استفاده جنسی خانگی از کودکان و زنان در کشور، مراکز و نهادهای رسمی هرگز گزارش یا آماری در این باره منتشر نکرده اند. روزنامه رسالت با چاپ گفت و گویی با رییس “انجمن آسیب های رفتاری” تازه ترین آمار زنای با محارم را منتشر کرد. دکتر یگانه به این روزنامه می گوید: “در حال حاضر چهار هزار پرونده در خصوص تجاوز برادر به خواهر و ۱۲۰۰ پرونده در خصوص تجاوز پدر به دختر در دست بررسی است.” همه این موارد به نوعی ناشی از اعتیاد هستند. اما برخی از صاحب نظران نه تنها آمار واقعی زنا با محارم را در کشور بسیار بیشتر از آنچه این روزنامه منتشر کرده است، می دانند بلکه همه این موارد را به استعمال موادمخدر مربوط نمی دانند. به نظر آنان بخش بزرگی از تجاوز جنسی خانگی ناشی از عقده های فروخرده جنسی و محدودیت های شدید اجتماعی است که در طول سال های گذشته روز به روز افزایش یافته است.

خبرگزاری ایسنا هم در سوم آبان سال هشتاد دو “گزارشی تکان دهنده از قتل‌های ناموسی و تجاوز محارم در خوزستان” را منتشر کرد که بر اساس آن، مشاور وقت استاندار خوزستان با اشاره به مواردی از تجاوز محارم به دختران در استان گفته بود: “در این زمینه از میان تنها ۱۸ دختر بین ۱۲ تا ۱۴ سال كه بدلیل تجاوز پدر و برادرشان به دفتر امور بانوان استانداری مراجعه كرده‌اند، ۱۲ مورد آنها دختران زیر ۱۴ سال بوده‌اند و در حال حاضر دختر ۱۹ ساله‌ای كه از ۸ سالگی مورد سوء استفاده پدر خود قرار گرفته بود، به دلیل اینكه از سوی برادر خود نیز بر اثر بی‌پروایی پدر مورد سوء استفاده قرار گرفته است، به استانداری مراجعه كرده و متاسفانه پیگیری ها و مشاور دفتر حقوقی برای دفاع از حقوق وی به جهت كاستی های قانون حمایتی و كمبود مركزی برای نگهداری، به جایی نرسیده و اكنون وی در خانه محبوس شده است.”

نگاهی به تجاوز به محارم در جوامع مدرن

زنای با محارم و تجاوز جنسی نسبت به كودكان، ‏پدیده‌هایی هستند كه در اواخر قرن بیستم در غرب ظهور كرده‌‌ است؛  سازمان بریس ‏ در سوئد طی گزارشی اعلام كرد حدود ۶ مورد از ۱۰ ‏مورد تجاوز در خانه و معمولاً توسط پدر بیولوژیک دختر صورت می‌گیرد. آنچه بچه‌ها تعریف می‌كنند حاكی از آن است كه در اغلب موارد مادر یا مادر خوانده می‌داند كه بر سر بچه چه می‌آید ‏اما هیچ كاری انجام نمی‌دهد و هیچ دخالتی نمی‌كند. رسانه‌های گروهی سوئد نیز بیشتر روی عوامل كتك زدن بچه‌ها متمركز شده و سوء استفاده جنسی از بچه‌ها كمابیش به فراموشی سپرده شده است. در حالی كه مكالمات تلفنی مربوط به كتک خوردن بچه‌ها تقریباً به همان تعدادی است كه مكالمات مربوط به تعدیات جنسی و در این میان چهره شخص تجاوزكار تنها در چهار دیواری خانه به عنوان محل وقوع جرم به وضوح برملا می‌شود. در مورد دیگری در سوئد پدری دختر خود را طی مدتی طولانی مورد سوء استفاده جنسی قرار داده بود، بطوریكه دختر از پدر خود ۲ بار حامله شده و حاصل آن دو فرزند است كه اكنون در حال نگهداری از آنها می‌باشد.

در ایالات متحده‌امریكا نیز، ‏پژوهش‌های زیادی كه از اواسط دهه ‏۱۹۷۰ درباره ‏تجاوز جنسی انجام گرفته، ‏فراگیر بودن تجاوز جنسی و زنا با محارم در مورد زنان و كودكان را نیز تأیید كرده است. این ‏امر بصورت بسیار شایع توسط پدران، ‏برادران، ‏پدران ناتنی یا برادران ناتنی صورت می‌پذیرد.

کلام آخر

در آخر به این نتیجه می رسیم که طبق بررسی های انجام شده اکثر افرادی که زنا با محارم مرتکب شده اند؛ معمولا خودشان در دوران کودکی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند یا شاید سابقه اختلال های شخصیتی، محرومیت عاطفی، بیکاری، سوء مصرف مواد و … داشته اند. این موارد در کنار عزت نفس پایین و خشم، آنها را به افراد متجاوز حتی به افراد خانواده و محارم خود تبدیل کرده است که باید راه کاری قاطع برای جلوگیری چنین شرایطی اتخاذ گردد. امید آن می رود که مسئولین مربوطه بیش از پیش بر این معضل اهمیت گذاشته و برنامه ای کاربردی جهت کاهش آمار انواع تجاوزات به خصوص تجاوز به محارم ارائه کنند.دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هشت =

گیشه روزنامه
نظرسنجی و بایگانی