» اخبار استان » میاندوآب » آداب و رسوم مردم آذربایجان در عید بندگی خدا
میاندوآب

آداب و رسوم مردم آذربایجان در عید بندگی خدا

اردیبهشت 2, 1402 60

به گزارش حرف رک به نقل از گروه اجتماعی زرین خبر، ماه مبارک رمضان، ماه خضوع و خشوع، ماه میهمانی خدا، ماه رحمت و مغفرت و ماه بندگی خالصانه خدا به پایان رسید و روزه داران در نخستین روز ماه شوال، یک ماه بندگی را جشن می گیرند.

روز نخست شوال، در دین اسلام به نام عید سعید فطر است که یکی از مهم ترین اعیاد مسلمانان بوده و جایگاه ویژه ای در بین مسلمانان دارد که در این روز مسلمانان آن را بسیار گرامی داشته و با برگزاری مراسم های ویژه ای آن را گرامی می دارند، مراسم هایی که ریشه در فرهنگ آن منطقه دارد.

درآذربایجان و به تبع آن میاندوآب نیز عید سعید فطر از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و مردم به شکرانه یک ماه بندگی با آداب و رسوم خاصی این عید را گرامی می دارند.

استقبال از عید

مانند همه اعیاد در آستانه عید فطر و در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان، زنان دست به کار شده و با نظافت خانه به استقبال عید فطر می روند و خانه را برای میهمانان روز عید آماده می کنند.

غذای مخصوص شب آخر رمضان

شب آخرین روز رمضان که شب عید فطر است، از خانه ها عطر برنج دم کرده به مشام می رسد و رسم است که در شب عید، خانواده ها برنج را به عنوان اصلی ترین غذای خود انتخاب کرده و بانوان با خورشت های مختلف آن را تهیه و برای آخرین افطار رمضان آماده کنند.

دیدن هلال ماه شوال

رویت ماه و دیدن هلال ماه شوال، مهم ترین شاخصه برای عید فطر است.

در گذشته در منطقه آذربایجان، رسم بر این بود که بزرگان در شهرها و به ویژه در روستاها به پشت بام رفته و به دنبال رویت ماه بودند و وقتی هم که ماه رویت می شد به چهره یک کودک نگاه می کردند و عده ای هم رسم بر نگاه به آئینه داشتند.

اما امروزه دیگر چنین چیزی مشاهده نمی شود و با پیشرفت تکنولوژی و معمولا از رسانه ها مردم از رویت ماه شوال که با تلسکوپ و دستگاههای پیشرفته نجومی نیز انجام می گیرد، مطلع می شوند.

زکات فطریه

یکی از اعمال واجب در روز عید فطر پرداختن زکات فطره است.

رسم بر این است که در آخرین شب ماه مبارک رمضان، سرپرست خانواده بر اساس اعلام مراجع تقلید، با محاسبه میزان فطریه افراد خانواده آن را از قوت سالانه خانواده یا از پول جدا کرده و در محل خاصی قرار می دهند.

معمولا نیز وقتی سرپرست خانواده میزان فطریه را محاسبه و جدا کرد ، اعضای خانه بر روی آن دست می زنند تا فطریه شان گردن کسی نیفتد.

اقامه نماز عید سعید فطر

اقامه نماز عید سعید فطر مهم ترین و بارزترین مشخصه عید سعید فطر است که در واقع زیباترین جلوه و نمود روز عید نیز است.

صبح اول شوال که می شود، مردم قبل از طلوع خورشید در مکان های اقامه نماز عید فطر اجتماع کرده و قبل از نماز عید، نماز صبح را نیز به جماعت به پا می دارند.

تکبیر گفتن در روز عید فطر

در صبح روز عید فطر از جای جای شهر نوای دلنشین تکبیر “الله أکبر الله أکبر الله أکبر -لا إله إلا الله الله أکبر الله أکبر ولله الحمد الله أکبر کبیراً والحمد لله کثیراً ” که بر گرفته از آیه ای قرآن کریم بوده و یکی از سنت‌های مسلمانان در روز عید فطر است، در منطقه آذربایجان از جای جای شهر به گوش می رسد.

دید و بازدیدهای عیدانه و صله رحم

یکی از مهم ترین شاخصه های روز عید، دید و بازدیدها و صله ارحام است که در عید فطر نیز به عنوان یکی از مهم ترین اعیاد مسلمانان از نمود بیشتری برخوردار است.

پس از اینکه نماز عیدفطر اقامه شد معمولا رسم بر این است که کوچکترها به دیدار بزرگترها رفته و عید را به آنها تبریک می گویند حتی در برخی از خانواده ها رسم بر این است که در منزل بزرگ خاندان جمع شده تا اولین وعده نهار بعد از ماه مبارک رمضان را میهمان بزرگتر خانواده باشند.

عیدی برای نوعروسان

در اعیاد رسم است که برای نوعروسان خانواده، تحفه ای به عنوان عیدی می برند و در عید سعید فطر نیز اینگونه بوده و خانواده ها برای نوعروسان در روز عید فطر، عیدی می برند.

این عیدی ها بیشتر شامل شیرینی و لباس بوده و توسط خانواده داماد تدارک دیده می شوند و معمولا خانواده داماد به همراه چند تن از زنان عیدی را به خانه نوعروس می برد.

شب عید تازه درگذشتگان

یک روز مانده به عید فطر، مراسم شب عید اموات و رفتگان یا به زبان محلی، قره بایرام در نقاط مختلف شهر و روستاها برای گرامیداشت اموات درگذشته در یک سال گذشته برگزار می شود، البته برخی نیز ترجیح می دهند تا این مراسم را در روز عید برگزار کنند.

از سوی دیگر در روز عید نیز برخی خانواده های شهدا بر سر مزار شهدا رفته و قبور شهدا را عطر افشانی و غبارروبی می کنند.

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×