» اجتماعی » آغاز بازسازی ۸۵ درصد واحدهای مسکونی احداثی در زلزله شهرستان خوی
اجتماعی - اخبار استان - تاریخ آذربایجان

آغاز بازسازی ۸۵ درصد واحدهای مسکونی احداثی در زلزله شهرستان خوی

خرداد 6, 1402 50

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی گفت: در کمتر از سه ماه صاحبان ۳۰۰ واحد مسکونی که در زلزله آسیب دیده‌اند در خانه‌های جدید خود ساکن شدند.

به گزارش پایگاه خبری حرف رک، جعفر برزگر در گفت‌وگو با خبرنگاران، به تشریح عملکرد این بنیاد در بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی در زلزله ۱۳ مهرماه پرداخت و گفت: از یک هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی احداثی در زلزله ۱۳ مهرماه در شهر خوی و روستا‌های اطراف بخش مرکزی، عملیات اجرایی در بیش از ۹۰ درصد واحد‌های مسکونی آغاز گردیده و در یک هزار واحد مسکونی احداثی عملیات پی کنی و اجرای بتن مگر انجام گرفته است.

وی افزود: صاحبان ۳۰۰ واحد مسکونی هم در خانه‌های جدید خود ساکن شده‌اند نقطه مهم این است که عملیات احداث برخی واحد‌ها در این زلزله، در کمتر از سه ماه پایان یافت.

جعفر برزگر تصریح کرد: در این بازسازی از مجموع یک هزار و ۱۰۰ واحد احداثی بخش مرکزی شهرستان خوی بتن فنداسیون ۷۹۰ واحد مسکونی اجرا شده است و در ۵۰۰ واحد مسکونی احداثی عملیات دیوارچینی به اتمام رسیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی در خصوص تامین مصالح ساختمانی در مناطق زلزله زده خوی نیز اظهار کرد: تامین کامل مصالح ساختمانی از جمله میلگرد و سیمان رایگان اهدائی از سوی بنیاد مستضعفان و ۲۸۰ دستگاه اسکلت پیش ساخته پیچ و مهره‌ای برای این واحد‌ها انجام گرفته است.

برزگر در زمینه کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی ارزان قیمت مصوب هیئت دولت به بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی نیز گفت: براساس مصوبه هیئت دولت پس از تخصیص مبالغ کمک‌های بلاعوض تا کنون مبلغ ۱۴۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به حساب مالکان واحد‌های احداثی و تعمیری و ۱۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان بلاعوض اسکان موقت به حساب ۹۳۰ واحد احداثی در زلزله ۱۳ مهرماه واریز گردیده است.

وی افزود: همچنین تاکنون ۵ هزار و ۹۷۹ نفر از مالکان واحد‌های احداثی و تعمیری برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت بانکی برای عقد قرارداد به بانک‌های عامل معرفی گردیده اند.

برزگر تصریح کرد: براساس مصوبه هیئت دولت در زلزله ۱۳ مهر ماه مبلغ ۶۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت بانکی برای واحد‌های احداثی روستایی و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت بانکی برای واحد‌های احداثی شهری مصوب گردید که براساس پیشرفت فیزیکی بازسازی واحد‌های مسکونی در سه مرحله به حساب مالکان این واحد‌ها واریز شده است.

پایان عملیات اجرایی بازسازی مناطق زلزله‌زده اواخر خرادماه به پایان می‌رسد

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی تاکید کرد: پایان خرداد ماه امسال را پایان عملیات اجرایی بازسازی مناطق زلزله زده ۱۳ مهرماه اعلام کرده‌ایم و تاکنون هم پیشرفت عملیات اجرایی در این حوزه بسیار خوب بوده است.

وی گفت: محور‌هایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان برنامه‌ریزی گردیده که تا آخر خرداد انجام شود و پرونده بازسازی واحد‌های زلزله‌زده ۱۳ مهر بسته شود.

برزگر با اشاره به اهمیت مشارکت بانک‌های عامل در اتمام بازسازی واحد‌های مسکونی خسارت دیده در زلزله شهرستان خوی تاکید کرد: در این میان نیازمند مشارکت بانک‌های عامل هستیم. بانک‌ها ۶۰ میلیون تسهیلات بلاعوض کمک دولت به زلزله‌زدگان را پرداخت کرده‌اند، اما نیازمند آزادسازی مراحل دوم و سوم تسهیلات ساخت مسکن از سوی بانک‌ها هستیم که در این صورت تا آخر خرداد قطع یقین شاهد اتمام بازسازی خواهیم بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×