تازه های خبر - فرهنگی

احتمال بقای اسرائیل با ناامن‌سازی ایران کم‌تر می‌شود

فروردین 31, 1403 ۵:۳۶ ق٫ظ 20

قائم‌مقام سابق فرهنگستان علوم اسلامی گفت: به میزانی که از سوی رژیم صهیونیستی برای ایران ناامنی اتفاق بیفتد، احتمال دوام و بقای رژیم صهیونیستی مورد تزلزل قرار می‌گیرد. ین نکته، همان چیزی است که اسرائیل و هم‌پیمانان او به‌هیچ‌وجه آمادگی مواجهه با آن را ندارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک» به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند قائم‌مقام سابق فرهنگستان علوم اسلامی طی یادداشتی درباره پیامدهای عملیات تلافی‌جویانه ایران به اهداف رژیم صهیونیستی در خاک فلسطین اشغالی نوشت:
«وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُمْ؛ و در برابر آنان آنچه در قدرت و توان دارید از نیرو [و نفرات و ساز و برگ جنگی] و اسبان ورزیده [برای جنگ] آماده کنید تا به‌وسیله آنها دشمن خدا و دشمن خودتان و دشمنانی غیر ایشان را که نمی‌شناسید، اما خدا آنان را می‌شناسد بترسانید.» (60 انفال)
الحمدلله مجاهدان اسلام با ضربه مقتدرانه خود جلوه‌ای از این آیه را به رخ جهانیان و به‌ویژه سفاکان رژیم صهیونیستی نمایان کردند و توانستند ترس ناشی از ایمان را به دل کفار از یهود بچشانند و این امر جلوه‌ای از تحقق وعده الهی و صبر و استقامت در راه خداوند بود.
پیامدهای این واقعه مهم و تاریخ‌ساز، از جنبه‌های مختلفی مهم است، اما اگر بخواهیم از جنبه فرهنگی و اجتماعی به آن نگاه کنیم، می‌توانیم از دو بعد داخلی و بین‌المللی به این موضوع توجه کنیم.
در بُعد داخلی، این اتفاق مبارک، سبب افزایش ارتباط و سرمایه اجتماعی و نیز سبب انسجام و همدلی بیشتر در جامعه می‌شود و از دیگر سو موجبات اثبات کارآمدی و توانمندیِ جمهوری اسلامی در تحقق وعده‌اش و در مقابله با قلدران و مستکبران را فراهم می‌کند.

تحقق و افزایش غرور ملی دستاوری از حمله ایران بود

از جنبه دیگر، ماجرای تنبیه اسرائیل سبب بروز و تجلی و نیز نمود جدیدی از اقتدار و توانمندی رهبریِ نظام و همچنین تأثیر و نقش‌آفرینی ایشان در اتخاذ تصمیمات سخت‌تر و برهم‌زدن توازن در جبهه انقلاب اسلامی بود. به میزانی که جایگاه رهبر معظم انقلاب و شأن ایشان بیش‌ازپیش در جامعه ما شناخته می‌شود، به همان میزان، اعتماد عمومی به جمهوری اسلامی و سرمایه اجتماعی درون جامعه افزایش می‌یابد و از این سرمایه می‌توان برای حل‌وفصل بسیاری از مسائل کشور در ابعاد فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی استفاده کرد. تحقق غرور ملی در جامعه و افزایش غرور ملی در جامعه، از مهم‌ترین دستاوردهای مهم این واقعه بود؛ هرچند پیش‌بینیِ دشمن نسبت به این مسئله برعکس بود و هنوز هم از تلاش خود برای کوچک جلوه‌دادن این ماجرا ناامید نیست.
ایران الگوساز و الهام‌بخش آزادگان جهان شد
اما اتفاقی که در مقیاس جهانی افتاد، این است که جبهه مقاومت بیش‌ازپیش متوجه شد می‌تواند با حُریّت و آزادگی و نیز باعزت و استقلال در برابر قلدرهای مستبد و ظالمان سفاک بایستد؛ همان‌ها که این‌چنین القا می‌کردند بدون حمایت ما، توان حفظ منافع ملی خود را ندارید و بدون حمایت ما با تنگناهای داخلی و جهانی مواجه خواهید بود و حتی حمایت‌های سازمان‌های بین‌المللی را از دست خواهید داد و هم‌پیمانان خودتان را نمی‌توانید همراه کنید. این سناریو بیش از گذشته شکسته شد و ایران الگوساز و الهام‌بخش آزادگان جهان شد. جمهوری اسلامی ایران عملاً نشان داد که اگر ملتی بر اراده مردم خودش استوار باشد و از رهبری حکیمانه برخوردار باشد، هیچ قدرتی نمی‌تواند صلابت او را بشکند و توانایی ندارد اراده خودش را بر مردم تحمیل کند. طبیعتاً این احساس هویت جدید و احساس آزادگی و توانمندی در جبهه مقاومت، بیش از گذشته رخ‌نمایی کرد و این امر نیز تولید سرمایه جدیدی در جبهه مقاومت و نیز نمایش زیباتری از همراهی و هماهنگی و همدلی جبهه مقاومت در مقابله با استکبار بود.

حماقت اسرائیل تجربه تلخی برای او و هم‌پیمانانش رقم می‌زند

اما در ضلع دیگر از مقیاس فراملی شاهدیم که یک اتفاق نادر رخ داد. رژیم منحوس صهیونیستی به‌گونه‌ای ناشیانه و سبک‌سرانه رفتار کرد به‌گونه‌ای که از همراهی هم‌پیمانان امین و دائمی‌اش به اندازه کافی بهره‌مند نشد و اکنون شاهد این است که در یک دو راهی سهمگین قرار گرفته است. اگر نسبت به پاسخ ایران واکنش جدیدی نشان دهد، ظاهراً همراهی هم‌پیمانان خودش را نخواهد داشت و باید تقریباً تنها به مواجهه با ایران بپردازد و این امر بر اسرائیل علاوه بر اینکه خسارت‌های سهمگین بیشتری را در پی خواهد داشت، از جهت سیاسی برای او و حتی هم‌پیمانان او تجربه تلخ جدیدی رقم می‌زندکه هم برای اسرائیل به‌دلیل آنکه خودش را تنها خواهد یافت و هم برای هم‌پیمانان او مثل آمریکا و فرانسه و انگلیس و امثال اینها سنگین خواهد آمد؛ زیرا همگان می‌دانند که نمی‌توانند از نوچه خودشان دفاع تمام‌عیاری داشته باشند و مجبورند در صحنه‌هایی او را رها کنند. این مسئله  برای دشمن ضایعه بار و از این سو برای جبهه مقاومت امیدوارکننده خواهد بود.

اسرائیل باید در یک مقیاس جدیدی از نا امنی زندگی کند

معنایش این است که اسرائیل از این به بعد باید در یک مقیاس جدیدی از نا امنی باید زندگی کند. به طور طبیعی قبل از اینکه این نادانی را بکند و تعدی به سفارت ما که خاک ما محسوب می‌شود، انجام دهد، ایران از لحاظ حقوقی نه انگیزه و نه امکان این را داشت که مواجهه مستقیمی با اسرائیل داشته باشد و خود این محدودیت برای ایران سبب می‌شد اسرائیل حاشیه‌ امنی را برای خودش احساس کند. حتی جاهایی که اسرائیل حرکت‌های ایذایی وتروریستی انجام می‌داد، ایران اگر می‌خواست واکنشی هم نشان می‌دهد، به صورت علنی اعلام نکند تا پیامدهای حقوقی جهانی برایش به وجود نیاورد.

احتمال بقای اسرائیل با نا امن‌سازی ایران کم‌تر می‌شود

 اما پس از جهالتی که رژیم منحوس صهیونیستی انجام داد و بهانه حقوقیِ جهان پسندی برای مواجهه مستقیم با اسرائیل دست ایران آمد. این یعنی سلب نا امنی اسرائیل به صورت مستمرتر و عمیق‌تر. به میزانی هم که این ناامنی برای ایران اتفاق بیفتد، احتمال دوام و بقای رژیم صهیونیستی مورد تزلزل قرار می‌گیرد. این نکته، همان چیزی است که اسرائیل و هم‌پیمانان او به هیچ وجه آمادگی مواجهه با آن را ندارند و نسبت به آن احساس خطر می‌کنند. خون شهدای اخیر ما این برکت را داشت که مواجهه جبهه مقاومت با رژیم صهیونیستی و هم‌پیمانان آنان را وارد مقیاس جدیدی کرد و این مسئله در مواجهه تمدنیِ جمهوری اسلامی با نظام استکبار، نقطه عطفی محسوب می‌شود تا آنها در صحنه‌های سخت کم بیاورند.

دشمن پیامدهای ویران‌کننده اقدام بعدی را به جان نمی‌خرد

هرچند در قامت یک مواجهه نظامی این اتفاق رخ داده است، اما مهم‌تر از صحنه‌ی نظامی این است که مؤمنین می‌توانند اراده خود را بر کفار تحمیل کنند یا برعکس؟ این اتفاقی است که تاکنون بحمدلله رخ داده است. شواهد نشان می‌دهد که اسرائیل قصد حماقت ندارد تا پیامدهای ویران‌کننده اقدام بعدی را به جان نخرد و اگر هم بخرد، به طور طبیعی بیشتر و سریع‌تر شاهد نابودی خودش باشد. به همین دلیل سرمایه فرهنگی انقلاب اسلامی در مواجهه تمدنی در این صحنه، به سرعت ارتقاء یافته است و امیدواریم شاهد نابودی کامل اسرائیل و قطع دست مستکبرین از منطقه غرب آسیا باشیم.

مردم دنیا با وجود رویکرد یک‌جانبه رسانه‌ها علیه اسرائیل برخاستند

از زاویه نگاهی دیگر، صحنه مواجهه ایران با اسرائیل را باید با وقایع اخیر مثل نبرد غزه و بیداری جهانی نسبت به خباثت صهیونیست‌ها مرتبط دانست. در آن صحنه، اتفاق جدیدی که رقم خورد، این بود که یک واکنش بین المللی توسط عامه مردم شکل گرفت و این واکنش در گذشته چه از نظر گستردگی جغرافیایی و چه از نظر کمیت و کیفیت سابقه نداشت. این مسئله به معنای بیداری نسبیِ وجدان‌های عمومی است که سبب می‌شود آزادگان جهان این گونه سفاکی‌ها را بر نتابند. علاوه بر این، همین مردم جرأت ابرازش را می‌یابند؛ خصوصاً با لحاظ اینکه باید توجه داشته باشیم که واشنگتن و لندن، ایران و تهران نیست که مانند رسانه‌ ملی اخبار را بروز صادر می‌کند. آنجا در محاصره تبلیغاتی رسانه‌های بین المللی هستند. همین الان هم که ایران این حرکت شجاعانه را در دفاع از خودش انجام داده، امپراطوری رسانه سعی می‌کند چهره مظلومی را از اسرائیل نشان دهد،گویی آنها مورد تعدی قرار گرفتند. با وجود این همه از هجمه‌های رسانه‌ای، شاهد خروش مردم دنیا علیه سیاست‌های خبیثانه رژیم صهیونیستی هستیم؛ یعنی مردم دنیا با وجود رویکرد یک‌جانبه رسانه‌ها علیه اسرائیل برخاستند.خود این واقعه،‌ رویدادی برای پیشبرد جبهه مقاومت بود و شعاع جدیدی به جبهه مقاومت داد و اراده‌های جدیدی برای مقابله با اسرائیل و هم‌پیمانان آنها ایجاد کرد. مردم دنیا نارضایتی خود را از حمایت‌های بی‌دریغی که سردمداران‌شان نسبت به اسرائیل دارند،‌ به صورت علنی در خیابان‌ها نشان دادند.

آزادگان جهان تشنه تنبیه صهیونیست‌ها بودند

این امر سبب شد ذهن جهانیان نسبت به مظلومیت مردم فلسطین و نیز ددشمنی اسرائیل آماده شود؛ یعنی مسئله اسرائیل و انزجار از رفتار او، به مسئله‌ای جهانی تبدیل شد. در این کشاکش، به دلیل تنگنایی که اسرائیل در آن قرار گرفت و در راستای تضعیف پایه‌های مقاومت، این اقدام تروریستی را در دمشق رقم زد. این امر سبب شد حق واکنش متقابل بر ایران ایجاد شود. واکنش ایران بر موج خبری که در جهان پس از طوفان الأقصی ایجاد شد، سوار شد. همچنان که تنبیه اسرائیل سبب تشفّی خاطر برای تمام آزادگان عالم شد؛ همان‌ها که بغض سفاکی رژیم صهیونیستی در دل آنان گیر کرده بود و جز برگزاری تظاهرات و دادن شعارها، راه دیگری برای ابراز انزجار از سیاست‌های اسرائیل و سردمداران کشورشان و نیز حمایت از مردم مظلوم غزه نداشتند و حتی  نمی‌توانستند کمک‌های بشردوستانه به این مردم داشته باشند. همگان تشنه این بودند که چگونه می‌شود گوشمالی محسوسی به این رژیم کودک‌کش داده شود. این عطش و مطالبه نه تنها در دنیای اسلام بلکه در دنیا رقم ایجاد شده بود.

دشمنان در دو راهه سنگینی قرار گرفته‌اند

بنابراین ماجرای تنبیه اسرائیل علاوه بر تقویت غرور ملی، سبب شد موجی از خرسندی در دل آزادگان عالم و موجی از امیداوری در جهت مواجهه سخت و تعیین‌کننده و تأثیرگذار در مواجهه با اسرائیل ایجاد شود. به همین صحنه، پیش رو صحنه‌ای کاملاً متفاوت و جدیدی شده است و اسرائیل در دو راهه سنگینی قرار گرفته است.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×