» اقتصادی » ایجاد۲میلیون و ۷۲۱هزار شغل در دولت سیزدهم
اقتصادی - تازه های خبر

ایجاد۲میلیون و ۷۲۱هزار شغل در دولت سیزدهم

خرداد 22, 1403 10

مطابق اظهارات وزیرکار از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تاپایان سال ۱۴۰۲ حدود ۲میلیون و ۷۲۱ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک»مطابق آخرین گزاش‌های مرکز آمار ایران بررسی نرخ بیکاری افراد 15 ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 8.1 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (1401) ، 0.9 درصد کاهش یافته است.

در سال 1402، به میزان 41.3 درصد جمعیت 15 ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل (1401)،0.4 درصد افزایش یافته است.

آخرین آمارها و به روایت مرکز آمار ایران از ثبت نرخ بیکاری 8.1 درصدی در سال 1402حکایت دارد که کمترین میزان نرخ بیکاری سالانه در دهه‌های اخیر به شمار می رود. طبق اعلام معاونت اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خالص اشتغال ایجادی در سال گذشته 780هزار فرصت شغلی بوده که نشانگر بهبود فضای کسب و کار است.

اگرچه به زعم برخی کارشناسان همچنان با انباشت جمعیت فارغ التحصیلان بیکار و نیروهای آماده به کار از سال‌های گذشته رو به رو هستیم اما دولت سیزدهم و وزارت کار با جدیت در جهت تحقق هدف‌گذاری کاهش نرخ بیکاری و بهبود فضای کسب و کار در تلاشند هرچند تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم اما اقداماتی که در 2.5  سال گذشته توسط دولت و وزارت کار صورت گرفته در جهت تحرک بازار کار و افزایش مشارکت اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری زنان و فارغ التحصیلان بوده است.

مطابق گزارش سید صولت مرتضوی, وزیرتعاون,کار و رفاه اجتماعی اقدامات انجام شده در حوزه اشتغال شامل موارد زیر است.: ایجاد2 میلیون و 721هزار و 6فرصت شغلی در کشور از نیمه دوم سال 1400تا پایان سال 1402، ثبت رکورد کاهش نرخ بیکاری در 25استان و کاهش نرخ بیکاری کل کشور از 9.22 درصد در سال 1400به 8.1 درصد تا پایان سال 1402پرداخت و احیای بیش از 9هزار واحد تولیدی راکد، توسعه نظارت بر اشتغال، ابلاغ ایجاد یک میلیون شغل در سال به دستگاه‌های اجرایی، پرداخت بیش از 160هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌آفرینی، افزایش ایجاد مشاغل خانگی با تسهیل صدور مجوزها، افزایش اعلام فرصت‌های شغلی در سکوهای داخلی، تسهیل صدور مجوز کسب و کارها در درگاه ملی، مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی و افزایش موثر حداقل دستمزد را از جمله عوامل موثر در موفقیت دولت در زمینه اشتغالزایی است.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×