» گزارش و تحلیل » این شما و این میدان عمل به وعده‌ها
گزارش و تحلیل - میاندوآب
مرور مهم‌ترین مطالبات مردم از اهالی بهارستان؛

این شما و این میدان عمل به وعده‌ها

خرداد 30, 1403 00

 مجلس دوازدهم کار خود را شروع کرده است و مردم انتظار دارند که نمایندگان پس از رسیدن به مجلس، وعده‌های انتخاباتی خود را فراموش نکنند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی «حرف رک»، مجلس دوازدهم کار خود را شروع کرده است و مانند همیشه مردم چشم‌انتظار تحول و تغییراتی در حوزه‌های مختلف با شروع به کار نمایندگان هستند.

به‌طورکلی نقش نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در توسعه و پیشرفت شهرها بسیار مهم بوده و در افکار عمومی آن‌ها مسئولیت ایجاد و تعیین سیاست‌های عمومی برای توسعه شهر را دارند درحالی‌که طبق قانون نمایندگان وظیفه‌ای جز تصویب قوانین و نظارت بر حسن اجرای آن ندارند.

همچنین، مشارکت شهروندان نیز به‌عنوان یک عنصر کلیدی در توسعه پایدار شهرها مطرح است و مدیریت شهری نیز نقش مهمی در موفقیت برنامه‌ها و طرح‌های توسعه شهری دارد و موظف است برای شهروندان برنامه‌ریزی‌های مطلوب داشته و فعالیت‌های شهری را سازمان‌دهی کند و در کل، تعامل مثبت نمایندگان، مشارکت شهروندان و مدیریت شهری می‌توانند به تحقق توسعه پایدار شهرها کمک کنند.

اما در این میان مردم از نمایندگان مجلس انتظاراتی را دارند که از آن جمله می‌توان به دارابودن صداقت، پاک‌دستی، عمل به وعده‌ها و تلاش برای وضع قوانینی در جهت رفاه اجتماعی، توسعه اقتصادی و بهبود معیشت نام برد.

مردم انتظار دارند که نمایندگان، پس از رسیدن به مجلس، وعده‌های انتخاباتی خود را فراموش نکنند و با مسئولیت خطیری که به عهده آنها قرار گرفته است؛ به این اولویت‌ها توجه کنند که این شامل برداشتن بار اقتصادی از دوش اقشار مختلف جامعه نیز می‌شود.

انتظارات یک شهروند از نماینده مجلس چیست؟

یکی از شهروندان میاندوآب در این زمینه در گفتگو با خبرنگار ما، گفت: انتظاری که بنده از نماینده مجلس دارم؛ پاسخگویی به مشکلات محلی است که از آنها انتظار داریم تا به مشکلات محلی مردم توجه کنند و در پیگیری و حل آن‌ها مشارکت کنند.

حسین عبدی افزود: حفظ حقوق شهروندی و مبارزه با فساد دیگر انتظار بنده از نماینده مجلس است که می‌خواهم نمایندگان در مبارزه با فساد تلاش کنند.

وی با اشاره به اینکه مسائل اقتصادی از دیگر انتظارات مردم از نمایندگان است، گفت: نمایندگان باید در زمینه مسائل اقتصادی قوانین خوبی تصویب کرده و به بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم کمک کنند.

این شهروند میاندوآب تصویب قوانینی دررابطه‌با حفظ محیط‌زیست را دیگر خواسته خود برشمرد و تصریح کرد: از نماینده مجلس می‌خواهم تا در حمایت از کارآفرینی و اشتغال نهایت تلاش خود را بکار گرفته و با همراهی سایر نمایندگان برای ایجاد فرصت‌های شغلی، حمایت از کارآفرینان و توسعه اقتصادی تلاش کنند.

نمایندگان باید وعده‌های خود را عملی کنند

شهروند دیگری نیز در گفتگو با خبرنگار ما به انتظارات مردم از نمایندگان مجلس در میاندوآب اشاره کرد و گفت: صداقت و پاک‌دستی انتظاری است که مردم از نمایندگان دارند که صادق و پاک‌دست باشند و به منافع عمومی تعهد داشته باشند.

وحید احمدی با بیان اینکه از نمایندگان انتظار داریم تا به وعده‌های خود عمل کنند، افزود: نمایندگان باید وعده‌هایی که در دوره انتخابات داده‌اند، عملی کنند و تلاش کنند تا مشکلات مردم را حل کنند.

وی اظهار کرد: توسعه اقتصادی و اشتغال دیگر انتظار مردم از نمایندگان است که مردم انتظار دارند نمایندگان برنامه‌ها و طرح‌هایی را تصویب کنند که به توسعه اقتصادی و ایجاد شغل‌ها کمک کنند.

این شهروند میاندوآب از بهبود معیشت و تأمین مسکن به‌عنوان دیگر خواسته و انتظار مردم نام برد و تصریح کرد: مردم از نمایندگان انتظار دارند که در راستای بهبود معیشت و تأمین مسکن تلاش کنند.

احمدی گفت: مردم انتظار دارند که نمایندگان برای تعیین حقوق و دستمزد مناسب برای کارگران و مردم تلاش کرده و در مقابله با فساد و تبانی کوشا باشند.

پتانسیل‌های بی‌نظیر میاندوآب

میاندوآب
 

اما میاندوآب، یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان غربی در شمال غرب ایران دارای پتانسیل‌های بی‌نظیری است که توجه مسئولان می‌تواند آنها را از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل کند.

میاندوآب، قطب کشاورزی بوده و توسعه کشاورزی باتوجه‌به اینکه میاندوآب دارای دشت حاصلخیزی است و تولید محصولات زراعی و سردرختی در این منطقه می‌تواند توسعه را تحریک کند.

توسعه کسب‌وکارهای خرد و ایجاد کسب‌وکارهای کوچک و متوسط در میاندوآب، اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی را ترویج می‌دهد.

هم چنین توجه به زیرساخت‌ها و خدمات عمومی و بهبود زیرساخت‌های شهری مانند جاده‌ها، آب و فاضلاب، برق و ارتباطات، به توسعه شهر کمک می‌کند.

میاندوآب در زمینه توسعه گردشگری نیز حرفی برای گفتن داشته و مناظر طبیعی، تاریخی و فرهنگی میاندوآب می‌تواند جذابیت گردشگران را افزایش دهد.

توسعه صنعت و معدن موضوع دیگری است که می‌توان در میاندوآب موردتوجه قرار گرفته و بهره‌برداری از منابع معدنی و توسعه صنایع محلی می‌تواند اقتصاد منطقه را تقویت کند.

به‌طورکلی، توسعه میاندوآب نیازمند همکاری بین دولت، بخش خصوصی و جامعه محلی است تا بهبودی در زندگی شهروندان ایجاد شود و نمایندگان مجلس نیز در این توسعه می‌توانند نقش مهمی داشته باشند.

اما مردم میاندوآب نیز در کنار همه مطالبات مشترک مردمی با موضوعات اقتصادی و معیشتی، مطالبات و انتظارات دیگری نیز در باب توسعه و عمران دارند که امیدوارند به سرانجامی برسند.

پیر جاده‌ای به نام میاندوآب – سرچم

پیر جاده‌ای به نام میاندوآب – سرچم مهم‌ترین پروژه‌ای که هم اکنون در میاندوآب در دست اجرا است و در دوره قبل عملیات اجرایی در حوزه استحفاظی آذربایجان غربی به اتمام رسیده و هم اکنون نیز این جاده زیر بار ترافیک قرار دارد؛ اما باتوجه‌به اینکه حدود ۱۵ کیلومتر آن در محدوده آذربایجان شرقی به‌صورت خاکی بوده و نیازمند عملیات راه‌سازی است؛ پیگیری‌های نماینده مردم در مجلس را می‌طلبد تا این پیر جاده‌ای که بیش از سه دهه از آغاز احداث آن می‌گذرد تا به سرانجام برسد.

در چهار سال گذشته اقدامات بسیاری در این محور صورت‌گرفته اما هنوز هم بعد از گذشت بیش از ربع قرن از زمان کلنگ‌زنی همچنان عملیات اجرایی این پیر جاده در حال اجرا است و طولانی‌شدن زمان تکمیل این جاده موجب هدررفتن منابع مالی بسیار می‌شود.

جایگاه گردشگری در میاندوآب

میاندوآب از موقعیت خاصی برخوردار بوده و به دلیل همین موقعیت جغرافیایی و خاک و آب مساعد از شرایط ویژه و خاصی نیز در سطح استان و منطقه برای توجه برخوردار است.

شهرستان میاندوآب در کنار موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر خود، با برخورداری از ظرفیت‌های بی‌نظیر مانند رودخانه زرینه‌رود، کمپ سدنوروزلو و یا مناطق بکر و طبیعی، از پتانسیل خوبی در زمینه گردشگری برخوردار است که تنها نیازمند توجه بوده و در این زمینه نیز نماینده مجلس می‌تواند نقش مهم و بسزایی داشته باشد.

از سوی دیگر بسیاری از شهروندان در میاندوآب پرداخت وام کم‌بهره در بخش کشاورزی، دامداری و صنعت، اشتغال جوانان در بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی، فعال‌کردن کارگاه‌های راکد و صنایع، توسعه میاندوآب از لحاظ دانشگاهی و علمی، نیاز شهرستان میاندوآب به استادیوم‌های ورزشی چند هزارنفری، اجرای طرح ساماندهی ساحل زرینه‌رود این شهرستان و پیگیری اتمام روند روبه‌رشد کنارگذرهای شرقی و غربی میاندوآب، تکمیل شبکه فاضلاب شهری میاندوآب، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در میاندوآب و تبدیل کمپ سد نوروزلو به منطقه گردشگری، ایجاد شهرک صنایع پایین‌دست پتروشیمی از جمله موضوعاتی هستند که در کنار موضوعاتی مانند پیگیری احداث بیمارستان جایگزین عباسی و اجرای طرح آبیاری نوین در اراضی کشاورزی به‌عنوان مطالبات خود عنوان می‌کنند که انتظار رسیدگی و توجه به آنها را از سوی نماینده مجلس دارند.

نقش مهم نماینده مجلس در توسعه شهری

باید گفت که مجلس نقش مهمی در اداره امور کشور دارد و تصویب طرح‌ها و برنامه‌ها به تأثیرگذاری آن اشاره می‌کند و نمایندگان مجلس باید به نیازها و مشکلات مردم گوش فرادهند و تلاش کنند تا بهبودی در زندگی شهروندان ایجاد کنند.

نمایندگان باید باتوجه‌به نیازها و مشکلات جامعه، به منافع عمومی توجه کنند و در تصمیم‌گیری‌های خود، منطق، عدالت و شفافیت را رعایت کنند.

انتظارات مردم از نمایندگان مجلس صداقت، پاک‌دستی، عمل به وعده‌ها و تلاش برای وضع قوانینی در جهت رفاه اجتماعی، توسعه اقتصادی و بهبود معیشت است که این انتظارات می‌تواند تأثیراتی در تصمیم‌گیری مردم داشته باشد.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×