اقتصادی - تازه های خبر

برای صفرشدن صف وام ازدواج ۸۰۰ همت نیاز است

اردیبهشت 28, 1403 ۷:۴۳ ق٫ظ 30

نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: برای صفرشدن صف وام ازدواج به بیش از ۸۰۰ همت منابع بانکی نیاز داریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک» به نقل از تسنیم، شمس‌الدین حسینی نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی در این نشست با تأکید برای نکته که برگزاری این نشست‌ها باید منجر به ایجاد درک مشترک بین دولت و مجلس در زمینه منابع و مصارف شود تصریح کرد: شکاف اطلاعاتی بین قانون‌گذار و سیاست‌گذار عملاً به بی‌اثر شدن اقدامات می‌انجامد و نمونه بارز این امر را می‌توان در برخی تصمیم‌ها و قوانین به عینه دید.

وی با اشاره به تکلیف بودجه سالجاری به شبکه بانکی در زمینه پرداخت تسهیلات ازدواج گفت: بر اساس مصوبه مجلس امسال باید به ۳.۴ میلیون نفر تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزند پرداخت شود که این تعداد با احتساب متقاضیان در صف سال گذشته به ۳.۸ میلیون نفر می‌رسد و صفرشدن این صف نیازمند بیش از ۸۰۰ همت منابع است؛ حال‌آنکه کل منابع قرض‌الحسنه در اختیار شبکه بانکی در سالجاری ۳۰۰ همت است .

وی تصریح کرد: بانک مرکزی در اعمال سیاست اعتباری موفق عمل کرده است؛ اما نگرانی در خصوص پایداری این سیاست، جدی است و اگر تدبیری برای تأمین مالی بدون رشد نقدینگی اتخاذ نشود فشارها عملاً منجر به رهاشدن این سیاست خواهد شد و در این راستا بانک مرکزی باید در اجرای قانون تأمین مالی مشارکت فعال داشته باشد.

نماینده مرد تنکابن در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و اثرات آن در بخش‌های اقتصادی گفت: باید ضمن رصد و پایش اجرای هر برنامه و سیاستی در حوزه ارز و پول و اعتبارات تولید، تقویت نقاط قوت و اصلاح مداوم اشکالات را در دستور کار قرارداد تا اعتبار بانک مرکزی نزد فعالان اقتصادی تقویت شود.

وی با اشاره به اجرای قانون جدید بانک مرکزی از خردادماه امسال گفت: برای اجرای این قانون باید ساختار و ارکان بانک مرکزی متناسب با آن تغییر کند و بانک مرکزی باید مجلس را درگیر اجرای این قانون کند؛ چراکه اجرای کامل آن با اتکای صرف به کارشناسان بانک مرکزی امکان‌پذیر نیست.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×