تیتر یک - سیاسی
رهبر انقلاب:

تأکید امیرالمؤمنین(ع) بر تکیه به عامه مردم است نه نورچشمی‌ها

دی 19, 1402 ۲:۳۱ ب٫ظ 10

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به فرمان حضرت امیرالمؤمنین(ع) به مالک اشتر فرمودند: تکیه‌ امام علی(ع) به این است که به توده‌ی مردم تکیه و توجه کنید.

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک»،  به نقل از خبرگزاری تسنیم، هزاران نفر از مردم قم در سالگرد قیام 19 دی 1356 با حضور در حسینیه امام خمینی (ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار:

ـ قدرت نقش‌آفرینی مردم در حوادث بزرگ را ما نباید فراموش کنیم، این را در زندگی خودمان تجربه کردیم، هم خودمان باید فراموش نکنیم، هم این تجربه را به دیگران منعکس کنیم.

امروز غزه را ملاحظه کنید، نقش‌آفرینی حضور مردم و ایستادگی مردم در یک حادثه‌ عظیم، یعنی یک گروه کوچک، یک مردم محدود، مثلاً دو میلیون جمعیت من‌باب مثال در یک وجب زمین، آمریکای با آن عظمت را و رژیم صهیونیستی آویزان به آمریکا را عاجز کرده، قدرت حضور مردم یعنی این.

ـحادثه‌ قم یک حادثه‌ای است به مراتب از این بالاتر چرا؟ برای خاطر اینکه در روز نوزدهم دی مردم قم آمدند در خیابان، شهید هم دادند، کتک هم خوردند، عده‌ای هم زندان رفتند، اما سرآغاز یک جریانی شدند که آن جریان توانست یک رژیم وابسته‌ی مستکبر ظالم مسلّط بر این کشور را در طول مدت حدود یک سال سرنگون کند.

این را امام یاد داد به ما نشان داد به مردم، یاد داد به مردم،‌ که حضور آنها در صحنه معجزه‌آفرین است. امام سال 41 و 42 با عمل، با حرف، با منطق، با استدلال این را به همه‌ ملت ایران نشان داد.

(امام) فهماند به آنها که اگر می‌خواهند پیش بروند، اگر می‌خواهند به نتایجی که مطلوب آنها است برسند باید در میدان حضور داشته باشند. عقب کشیدن، به این و آن اتکا کردن، کنج عزلت گزیدن، این فایده ندارد، باید بیایند وسط میدان. خودش هم آمد وسط میدان.

امام به‌جای نشست و برخاست کردن با احزاب و گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های سیاسی معروف پرمدعا که بودند در آن زمان، به جای نشستن با آنها، آمد با مردم نشست.

ـ امیرالمؤمنین (علیه السلام) در فرمان به مالک اشتر فرمود: «و إنما عماد الدین و جماع المسلمین و عُدّة للأعداء، العامّة من الأمّة». عمادالدین یعنی تکیه‌گاه دین.

امیرالمؤمنین به ملّت خودش می‌فرماید، خطاب به ما هم هست. خیلی خب. جامعه‌ اسلامی هستید، تکیه‌گاه اسلام‌تان امت‌اند بدنه‌ مردم‌اند.

والعدّة الاعداء.

ـ این ذخیره‌ در مقابل دشمن اینها کی هستند، العامة من الامة. یعنی توده‌ مردم. من یک وقتی یک تکه‌هایی از نامه را مطرح کردم برای مسئولین چند سال قبل از این. که آنجا حضرت مقایسه می‌کند بین خاصه و عامه، خاصه یعنی نورچشمی‌ها، عامه یعنی توده‌ مردم، بیانات عجیبی درباره‌ خاصه ذکر می‌کند بیانات عجیبی درباره‌ عامه توده‌ مردم ذکر می‌کند.

تکیه‌ حضرت به این است که به توده‌ مردم تکیه کنید. به توده‌ مردم. وقتی یک رئیس‌جمهوری با توده‌ مردم انس می‌گیرد حرف می‌زند کار می‌کند بین آنها، می‌رود در دل مردم یک عده‌ای از آنجا بلند می‌شود می‌گویند این پوپولیسم است. اهانت می‌کنند. نه، این مردم‌داری است. این نشان گرفتن نقطه‌ اصلی است. توده‌ مردم همه‌کاره‌اند.

آن رژیمی که در 22 بهمن به‌دست مردم ایران ازاله شد و از این خاک پاک، از این کشور خدایی بیرون رانده شد، یک رژیم وابسته و کودتایی بود.

ـیک عده‌ای امروز نمی‌خواهند این را بعد از چهل سال باور کنند. آمریکایی‌ها و دور و بری‌های آمریکایی‌ها و وابستگان به آمریکایی‌ها هم با ساده‌دلی تمام، عجیب است، سیاستمدارند، دیپلماتند اما در این قضیه نهایت ساده‌اندیشی را دارند به کار می‌برند.

با محاسبه‌ غلط، دارند دوباره توجیه می‌کنند چهره‌ی رژیمی را که چهل سال قبل، 45 سال قبل با لگد مردم از این کشور رانده شده، بیرون افتاده شده.

خیلی از مشکلات امنیتی را مردم به کمک دستگاه‌های امنیتی آمدند و مشکل را برطرف کردند.خیلی از کارها می‌خواستند بکنند شبیه همین فاجعه‌ای که در کرمان ایجاد کردند. مردم ملتفت شدند توجه کردند، دستگاه‌ها متوجه شدند پیشگیری کردند. شاید بشود گفت ده‌ها برابر آن چه که اتفاق می‌افتد دشمن می‌خواهد انجام بدهد و خنثی می‌شود. خیلی‌هایش به کمک مردم است.

حضور مردم در صحنه؛ این باید ترویج بشود. هر کسی صدایی دارد هر کسی زبان گویایی دارد؛ هر کسی مخاطبی دارد، هر کسی می‌تواند اثر بگذارد باید روی این زمینه کار کند. وتواصوابالحق. این حق است. تواصی به حق وظیفه‌ همه است.

در مسئله‌ غزه پیش‌بینی‌ها دارد به تدریج خودش را کاملاً نشان می‌دهد. از اول پیش‌بینی روشن‌بینان دنیا، چه اینجا و چه جاهای دیگر این بود که در این قضیه آنی که پیروز خواهد شد، مقاومت فلسطین است، آنی که شکست خواهد خورد، رژیم خبیث ملعون صهیونیست است. دارد اتفاق می‌افتد. دارد همه می‌بینند این را.

سه ماه است رژیم صهیونیستی دارد جنایت می‌کند. اولاً آن جنایت‌ها در تاریخ خواهند ماند. حتی بعد از آنی که رژیم صهیونیستی زائل شد و نابود شد و به توفیق الهی از روی زمین پاک شد، این جنایت‌ها فراموش نمیشود، در کتاب‌ها خواهند نوشت که یک روزی در این منطقه یک جماعتی به حکومت رسیدند و این جور جنایت کردند. در طول چند هفته چند هزار کودک و زن را کشتند.

این فراموش نخواهد شد، همه خواهند فهمید که صبر آن مردم و ایستادگی مقاومت فلسطینی این رژیم را وادار به عقب‌نشینی کرد.

ـ خب، رژیم صهیونیستی بعد از این قریب صد روز جنایتی که دارد انجام می‌دهد، به هیچ کدام از هدف‌هایش نرسیده. شکست یعنی چه؟ شکست یعنی همین. گفت حماس را از بین می‌بریم، نتوانستند. گفت مردم غزه را منتقل می‌کنیم، نتوانستند. گفت جلوی اقدامات مقاومت را می‌گیریم، نتوانستند.

ـمقاومت زنده، سرحال، آماده، آن رژیم، خسته، سرافکنده، پشیمان و داغ باطله‌ جنایتکار به پیشانی‌اش خورده. این وضعی است که امروز وجود دارد. این عبرت است.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×