» اقتصادی » ترکیه مسیری برای جهانی شدن منطقه آزاد ماکو است
اقتصادی - ماکو

ترکیه مسیری برای جهانی شدن منطقه آزاد ماکو است

اردیبهشت 24, 1402 50

به گزارش حرف رُک به نقل از مرزداران، حسین گروسی مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو در استان آذربایجان غربی ایران در گفت‌وگو با آناتولی، ترکیه را راهی برای جهانی‌شدن منطقه آزاد ماکو دانست که باعث اتصال به اروپا و تجار سایر کشورها که در ترکیه مستقر هستند، می‌شود.وی افزود: با ایجاد منطقه آزاد مشترک بین ایران و ترکیه در ماکو باتوجه‌به اینکه منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو نقطه اتصال آسیا به اروپا محسوب می‌شود و این نقطه استراتژیک است و می‌تواند از لحاظ لجستیک و ترانزیت، از طریق ترکیه جهانی شود و باتوجه‌به مسیر ریلی و آزادراهی که به مرز بازرگان منتهی می‌شود، این منطقه آزاد مشترک می‌تواند رابطه ما با اروپا و کشورهایی که به‌صورت مستمر در ترکیه حضور دارند را برقرار کند.

 

وی با اشاره به طراحی دهکده لجستیکی گفت: دهکده لجستیکی با وسعت حدوداً دو هزارهکتاری، بندر خشک، انبارهای مختلف، سردخانه‌ها و امکانات دیگری دارد که باعث توسعه روابط با کشورهای همسایه می‌شود؛ البته راه‌اندازی این دهکده با مشارکت کشور همسایه‌مان ترکیه خواهد بود.

گروسی در خصوص طرح ایجاد منطقه آزاد تجاری مشترک میان ایران و ترکیه که پیش‌نویس تفاهم‌نامه آن به امضا رسیده است، گفت: ما منطقه‌ای در مرز داریم که سال‌ها قرار بوده بازارچه مشترک شود، ما بنا داریم اگر طرف ترک هم موافق باشد به‌عنوان منطقه آزاد مشترک بین دو کشور راه‌اندازی کنیم. البته طرف ترکیه‌ای ۱۵۰ غرفه را به‌عنوان بناهای لازم احداث کرده است و ما هم باید شبیه به آن را در ایران احداث کنیم تا مجموعه مشترکی با ترکیه داشته باشیم. من آینده خوبی را به‌عنوان اتصال آسیا به اروپا و اروپا به آسیا در این منطقه می‌بینم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×