» اجتماعی » ثبت‌اسناد الکترونیکی تسهیل گر امور قضایی
اجتماعی - اخبار استان - پیشخوان
رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی مطرح کرد:

ثبت‌اسناد الکترونیکی تسهیل گر امور قضایی

خرداد 23, 1403 10

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی با بیان اینکه ثبت اسناد الکترونیکی تسهیل‌گرامور قضایی است گفت: دفاتر اسناد رسمی با صیانت از اموال و املاک مردم در معاملات صحیح کمک بزرگی برای پیشگیری از جرایم و تشکیل پرونده قضایی هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک» ناصر عتباتی صبح امروز در آیین افتتاحیه دوره اول کارآموزان سردفتری که در محل سالن ولایت دادگستری استان برگزار شد اظهار کرد: خدا را شاکریم که دوره‌های کارآموزی در این استان برگزار می‌‌شود و این حاصل تلاش‌ها و پیگیری‌های مجموعه مدیریت دادگستری استان و نظر مساعد ریاست معظم قوه قضائیه باتوجه‌به وجود ظرفیت‌های علمی بسیار بالای استان است.

عتباتی تأکید کرد: آموزش موضوعی است که باتوجه‌به ظهور پدیده‌های نوین حقوقی باید دائماً در جریان باشد و همه می‌بایست خود را مجهز به دانش نو و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید کنند، چرا که این امکانات به ساده‌سازی، تسهیل و صحت امور کمک می‌کنند.

وی افزود: در حوزه ثبت‌اسناد و مالکیت‌ها اقدامات خوبی شروع شده و سامانه‌های خوبی را سازمان ثبت‌اسناد و املاک راه‌اندازی و درحال‌توسعه آنهاست تا تمامی خدمات دفاتر در بستر الکترونیک صورت پذیرد و با قانون جدید تمامی معاملات ناظر بر اموال غیرمنقول می‌بایست بر بستر اسناد رسمی صورت گیرد که با این امر، اعتباربخشی مجددی به ثبت‌اسناد رسمی اتفاق افتاد.

مقام ارشد قضایی استان آذربایجان غربی با اشاره به اینکه سران دفاتر کاتبان بالعدل بوده‌اند آنها امانی است اظهار داشت: سران دفاتر اسناد رسمی در فراهم‌آوردن آرامش و امنیت روانی تک‌تک افرادی که به آنها مراجعه می‌کنند نقش پررنگی دارند و باید عدالت را در تمامی موضوعات مدنظر قرار دهند.

رئیس‌کل دادگستری استان آذربایجان غربی افزود: دفاتر اسناد رسمی در کنار کار حرفه‌ای می‌توانند به دستگاه قضایی کمک کنند چرا که اگر معاملات اموال در بستر اسناد رسمی صورت پذیرد تخلفات و سوءاستفاده‌ها اتفاق نخواهد افتاد و لازمه این امر نیز اجرای صددرصدی قانون حد نگار است.

عتباتی در پایان خطاب به کارآموزان گفت: حتماً دوره‌های کارآموزی را جدی بگیرند چرا که این دوره‌ها برای دانش و مهارت‌افزایی است و کارآموزان نباید تنها به این دوره‌ها اکتفا کنند و می‌بایست دنبال مطالعه و ارتقای دانش خود باشند و به این موضوع توجه کنند که با حفظ اموال مردم و تنظیم مناسبات تجاری آنها چه‌قدر می‌توانند در جامعه رضایتمندی ایجاد کنند و چه‌قدر به دستگاه قضایی با پیشگیری از جرایم و تخلفات در حوزه اموال کمک می‌کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدپور معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری و شایان مهر مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان نیز در این آیین ضمن تقدیر از حمایت‌ها و تدابیر دکتر عتباتی رئیس‌کل دادگستری استان برای برگزاری این دوره بر اهمیت سردفتری که امری خیلی مهم و در راستای صیانت از اموال مردم است تأکید و مطالبی را پیرامون اهمیت اسناد رسمی و وظایف مهم دفاتر اسناد رسمی ارائه و پس از آن دوره اول کارآموزان سردفتری که شش ماه طول خواهد کشید به‌صورت رسمی کار خود را آغاز کرد.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×