» اجتماعی » جرائم سایبری در آذربایجان غربی 6 درصد افزایش داشته است
اجتماعی - اخبار استان - تازه های خبر

جرائم سایبری در آذربایجان غربی 6 درصد افزایش داشته است

خرداد 6, 1402 40

 رئیس پلیس فتای آذربایجان غربی گفت: جرائم سایبری در استان نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش داشته که متوسط کشوری در این زمینه 15 درصد است.

سرهنگ اکبر نصرتی در گفت‌وگو با خبرنگار حرف رک، با اشاره به اینکه بیشترین جرم در فضای مجازی در آذربایجان غربی مربوط به جرائم اقتصادی مانند کلاهبرداری و برداشت اینترنتی است اظهار کرد: 41 درصد جرائم سایبری استان به این امر اختصاص دارد و در این راستا در خریدهای امن باید به توصیه‌های پلیسی توجه شود تا قربانی افراد سودجو نشویم.

وی با اشاره به اینکه جرائم سایبری در استان 6 درصد افزایش داشته است افزود: متوسط کشوری در این زمینه 15 درصد است و آذربایجان غربی استان هشتم کشور در وقوع جرائم سایبری به شمار می‌رود.

رئیس پلیس فتای آذربایجان غربی اظهار کرد: سال گذشته 96 درصد جرائم سایبری در استان کشف شد و این آمار در دوماهه امسال به 90 درصد رسیده است.

 وی عنوان کرد: 66 درصد مجرمان سایبری بالای 26 سال، 28 درصد بین 19 تا 25 سال و 6 درصد زیر 18 سال هستند و در سال گذشته یک هزار و 502 نفر در بحث جرائم سایبری در استان دستگیر شده و امسال نیز 175 نفر دستگیر شده‌اند

نصرتی گفت: همچنین شهروندان برای نصب نرم‌افزارها و بدافزارها باید از مارکت‌های داخلی استفاده کنند؛ چون در صورت استفاده از مارکت‌های خارجی و بروز جرائم سایبری، روند رسیدگی به جرائم دشوارتر می‌شود.

وی تصریح کرد: در شناسایی و دستگیری باندهای مجرمانه نیز، 20 باند در سال گذشته دستگیر و 50 نفر متهم تحویل مراجع قضایی شدند که همه آنها خارج از استان بودند.

رئیس پلیس فتای آذربایجان غربی با اشاره به اینکه سایت‌های شرط‌بندی به‌عنوان سرطان فضای مجازی هستند افزود: سال گذشته 275 نفر عوامل قمار و شرط‌بندی شناسایی و 10 میلیارد و 451 میلیون ریال از موجودی به نفع دولت ضبط شد و امسال نیز 33 نفر از عوامل این سایت‌ها دستگیر شده‌اند.

نصرتی اظهار کرد: همچنین 22 میلیارد تومان از اموال شهروندان که برداشت غیرمجاز از آنها صورت‌گرفته بود به حسابشان بازگشت

وی  تأکید بر اینکه شهروندان نباید بدون علم و آگاهی به سمت رمزارزها بروند اظهار داشت: از سوی دیگر شهروندان نباید وارد شرکت‌های هرمی و سایت‌های شرط‌بندی شوند؛ چون عواقبی داشته و این شرکت‌ها با پرداخت سود هنگفت، کاربران جدید را جذب کرده و نیاز است که شهروندان در این زمینه هوشیار باشند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×