اخبار استان - اقتصادی - تازه های خبر
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه:

حجم آب دریاچه ارومیه به ۲ میلیارد مترمکعب رسید

فروردین 25, 1403 ۱۰:۰۴ ق٫ظ 10

استاندار آذربایجان‌غربی و دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: حجم کنونی آب دریاچه ارومیه از دو میلیارد مترمکعب عبور کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک»، محمدصادق معتمديان روز گذشته در حاشیه جشنواره فرهنگی، ورزشی و تفریحی دریاچه ارومیه در گفتگو با خبرنگاران و با اشاره به اقدامات کمیته فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه برای خلق لحظات خوب و یا نشاط برای مردم منطقه، اظهار کرد: حضور بی‌سابقه مردم استان و منطقه در جشنواره، بیانگر عشق و علاقه آنها به دریاچه زیبای ارومیه است.

وی همچنین با اشاره به نقش سفر رئيس‌جمهور به آذربایجان‌غربی و تغییرات ساختاری در ستاد احیای دریاچه ارومیه در بهبود وضعیت این دریاچه، خاطرنشان کرد: با حمایت و پیگیری‌های آیت‌الله رئیسی، تمامی پروژه‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه به شکل هر سه ماه یک‌بار به اتمام رسیده و آخرین پروژه نیز به زودی با انتقال آب از کانال بادین آباد خاتمه می‌یابد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به برخی از تصمیمات این کارگروه نیز اشاره کرده و افزود: کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه رهاسازی آب از سدهای استان‌های آذربایجان‌غربی و کردستان به سمت دریاچه ارومیه را از آذرماه سال گذشته آغاز کرده و نظارت‌ها بر روند رهاسازی و تامین حقابه دریاچه تشدید شده است.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه بارندگی‌ها در آذربایجان‌غربی در کوتاه‌مدت و نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد افزایش داشته، اضافه کرد: بارندگی‌ها در بلندمدت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۲۸ درصد افزایش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حجم کنونی آب دریاچه ارومیه از دو میلیارد مترمکعب عبور کرده، افزود: با توجه به ورودی آب ۵۰۰ مترمکعب در ثانیه، تاکنون ۶۰ میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه هدایت شده است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به رویکرد جدید دولت درخصوص توجه به حوزه نرم‌افزاری احیای دریاچه نیز اشاره کرده و یادآور شد: توجه به ابعاد فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه جهت همراهی مردم در دستورکار قرار گرفته است.

معتمدیان در پایان با اشاره به علاقه وافر مردم به دریاچه ارومیه، افزود: برنامه‌های نرم‌افزاری احیای دریاچه ارومیه در راستای مردمی‌سازی مدیریت منابع آبی، نیازمند فرهنگ‌سازی در این زمینه است.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×