اقتصادی - تازه های خبر

‌خسارت 15 میلیارد دلاری خودروسازان داخلی به صادارت بنزین کشور

دی 21, 1402 ۷:۳۹ ق٫ظ 10

مصرف دو برابری بنزین در خودروهای داخلی موجب شده است کشور از درآمدی معادل 15 میلیارد دلار در سال محروم شود، رقمی که معادل پنج برابر اختلاس بابک زنجانی از فروش نفت بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف رک» به نقل از خبرگزاری فارس، «به پمپ بنزین رفتم ولی خبری از بنزین نیست، جایگاه‌دار می‌گوید که فقط می‌توانیم به نیمی از خودروها بنزین بدهیم»، این جمله می‌تواند بخشی از مصاحبه صداوسیما با صاحبان خودرو در سال 1412 باشد، آینده‌ای که چندان دور نیست و طبق برآوردها در آن زمان تقاضای بنزین به دو برابر میزان تولید خواهد رسید.

 

اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی از ناترازی روزانه 10 میلیون لیتر بنزین در سال جاری خبر داد که خسارتی حدود سه میلیارد دلار در پی دارد، معادل درآمد نفتی یک ماه ایران؛ عددی که با ادامه تولید خودروهای بی‌کیفیت سالانه 3 میلیارد دلار بر آن افزوده خواهد شد.

 

تصویر – گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره ناترازی انرژی

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش، جلیل سالاری در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به دو برابر بودن مصرف سوخت خودروهای داخلی نسبت به استاندارد جهانی می‌گوید: اگر خودروهای داخلی، استاندارد بودند الان مصرف بنزین در کشور 60 میلیون لیتر در روز بود و می‌توانستیم بیش از 50 میلیون لیتر در روز، بنزین صادر کنیم.

طبق محاسبات، صادرات این میزان بنزین درآمدی معادل 15 میلیارد دلار برای کشور به همراه دارد، یعنی خودروسازان سالانه پنج برابر ارزی که بابک زنجانی اختلاس کرد به کشور خسارت می‌زنند.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×