اجتماعی - اخبار استان - پلدشت - پیشخوان
فرمانده هنگ مرزی پلدشت خبر داد:

دستگیری حفاران غیرمجاز در پلدشت

دی 24, 1402 ۸:۲۴ ق٫ظ 10

فرمانده هنگ مرزی پلدشت از متلاشی‌شدن تیم حفاری غیرمجاز در شهرستان پلدشت خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری «حرف رک»، سرهنگ محمد درستی در گفتگو با خبرنگار آراز سسی با اشاره به حفاری‌های غیرمجاز در شهرستان پلدشت گفت: طی گزارش‌ها دریافتی مبنی بر انجام حفاری غیرمجاز در حوزه پاسگاه شهرک میلاد و قارقلوق پلدشت اقدامات لازم برای تعیین صحت‌وسقم این گزارش انجام شد.

وی تصریح کرد: پس از تأیید صحت گزارش‌های واصله اقدامات فنی و تخصصی مربوطه در این زمینه صورت گرفت.

درستی اظهار کرد: مأموران هنگ مرزی پلدشت طی یک اقدام سریع و قاطع موفق به دستگیری حفاران غیرمجاز شدند.

فرمانده هنگ مرزی پلدشت افزود: در این عملیات ۱۲ نفر از حفاران غیرمجاز دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند.

درستی تصریح کرد: در این راستا انواع آلات و ادوات حفاری و سه دستگاه خودرو کشف و ضبط شد.

فرمانده هنگ مرزی پلدشت افزود: قانون با افراد سودجویی که برای مطامع زودگذر مالی اقدام به تخریب محیط‌زیست، آثار باستانی و منابع طبیعی می‌کنند برخورد قاطع می‌کند.

خاطرنشان می‌شود بر اساس بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به‌قصد به‌دست‌آوردن اموال تاریخی فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا سه سال و ضبط اشیای مکشوفه به نفع وزارت و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.

چنانچه حفاری در اماکن و محوطه‌های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد، علاوه بر ضبط اشیای مکشوفه و آلات و ادوات حفاری، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می‌شود.

حفاری غیرمجاز به‌منظور کشف اشیای تاریخی و باستانی یکی از مشکلات جدی حوزه میراث‌فرهنگی در ایران است، این فعالیت غیرقانونی علاوه بر آسیب‌های فرهنگی و تاریخی، خسارات اقتصادی و اجتماعی نیز به کشور وارد می‌کند.

پلدشت یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان‌غربی است که در مرز با کشور ترکیه قرار دارد، این شهرستان دارای تنوع زیست‌بومی و تاریخی بالایی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×