تازه های خبر - سلامت

رشد اهدای خون در سنین بالای ۴۰

اردیبهشت 28, 1403 ۸:۰۶ ق٫ظ 40

معاون فنی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به‌سلامتی و ایمنی خون‌های اهدایی در کشور گفت: به دلیل سالمندی جمعیت، اهدای خون در گروه‌های سنی بالای ۴۰ سال، روند افزایشی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک» به نقل از خبرگزاری تسنیم عباداله سالک مقدم در پنجمین کنگره بین‌المللی طب انتقال خون با اشاره به اهمیت و جایگاه اهدای خون در ایران اظهار کرد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی از سال 2007 تاکنون اهدای داوطلبانه در ایران 99 درصد رشد داشته است که شاخص بسیار مهمی محسوب می‌شود. بر اساس آمار ارائه شده، ایران در سال 2023 به شاخص 27 در هر هزار نفر رسید که در سطح کشورهای برخوردار است.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون تاکید کرد: امنیت و ایمنی و سلامت خون در ایران سطح بالایی دارد و انتخاب اهدای کننده سالم و غربالگری خون در ایران به صورت ویژه انجام می‌شود چرا که اهداکننده خون پیش از اهدا مورد مصاحبه و آزمایش قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های جذب اهداکنندگان جوان و بانوان ادامه داد: مشارکت خانم‌ها در اهدای خون در حدود 4 درصد است که رقم بسیار پایینی است.

معاون سازمان انتقال خون ایران گفت: اهدای خون در گروه‌های سنی بالای چهل سال، روند افزایشی دارد و در سنین پایین‌تر از ۴۰ سال روند کاهشی را شاهد هستیم که کاهش جمعیت جوان و سالمندی جمعیت از دلایل آن است و سازمان برای تغییر این وضعیت برنامه‌ریزی کرده تا جوانان به اهدای خون ترغیب شوند و آمار اهداکنندگان جوان افزایش یابد.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×