تازه های خبر - سیاسی

رقابت ۴ منتخب برای تصدی نائب رئیسی مجلس

اردیبهشت 29, 1403 ۹:۰۳ ق٫ظ 30

رقابت برای تصاحب ۱۰ صندلی هیئت‌رئیسه مجلس کم‌وبیش ادامه دارد و باید دید که نمایندگان مجلس دوازدهم در نهایت به کدام یک از همکاران خود برای نشستن بر کرسی‌های هیئت‌رئیسه به مدت یکسال اعتماد می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک» خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، باتوجه‌به نزدیک‌شدن به افتتاحیه مجلس دوازدهم که قرار است هفتم خردادماه برگزار شود، گمانه‌زنی‌ها پیرامون ترکیب مجلس آینده به‌ویژه تعداد فراکسیون‌های سیاسی برای دوره جدید در راهروهای مجلس داغ شده است.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی که پیش‌ازاین منتشر کرده، برخی اخبار پشت پرده درباره رایزنی بعضی منتخبان مجلس دوازدهم با سایر نمایندگان منتخب برای جلب نظر و رای آنها به‌منظور تصاحب صندلی‌های هیئت‌رئیسه را رسانه‌ای کرده است.

از جمله اینکه به نظر می‌رسد جو حاکم بر منتخبان مجلس دوازدهم حکایت از آن دارد که محمدباقر قالیباف شانس بیشتری نسبت به سایر رقبای خود برای تکیه مجدد بر صندلی ریاست مجلس دارد، چه آنکه به گفته یکی از منتخبان تاکنون 120 نفر از نمایندگانی که حضور خود در فراکسیون اکثریت را قطعی کرده‌اند، موافق ریاست قالیباف بر مجلس هستند.

این منتخب مجلس دوازدهم که نخواست نامش فاش شود همچنین تأکید کرده است که از بین مابقی منتخبین، حدود 115 نفر که شامل 65 نفر از مستقلین و 50 نفر از اصلاح‌طلبان می‌شود نیز از میان گزینه‌های مطرح برای ریاست، تمایل زیادی به قالیباف دارند.

علاوه بر این یکی دیگر از منتخبین مجلس دوازدهم نیز در گفتگویی که با خبرنگار تسنیم داشته، اعلام کرده که علی نیک‌زاد طی رایزنی‌هایی که با سایر نامزدهای تصدی صندلی هیئت‌رئیسه مجلس داشته، از تصمیم خود برای ریاست مجلس انصراف داده و گویا قرار است عزم خود را تصاحب صندلی نایب‌رئیسی مجلس جزم کند.

البته نیک‌زاد برای نایب‌رئیسی مجلس رقبای سرسختی را در کنار خود می‌بیند که از جمله آنها می‌توان به حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عبدالرضا مصری و حمیدرضا حاجی‌بابایی اشاره کرد.

حاجی‌دلیگانی منتخب مردم شاهین‌شهر در گفت‌وگویی که با خبرنگار پارلمانی تسنیم داشت، تأکید کرد که طی رایزنی‌هایی که با سایر منتخبان مجلس داشته، تاکنون 250 نفر از منتخبان تمایلشان برای رای به نایب‌رئیسی او را اعلام کرده‌اند.
رقابت برای تصاحب 10 صندلی دیگر هیئت‌رئیسه مجلس نیز کم‌وبیش ادامه دارد و باید دید که نمایندگان مجلس دوازدهم در نهایت به کدام یک از همکاران خود برای نشستن بر کرسی‌های هیئت‌رئیسه به مدت یکسال اعتماد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×