تازه های خبر - سلامت

رهبر انقلاب درباره تربیت پزشک زن چه گفتند؟

دی 14, 1402 ۸:۱۷ ق٫ظ 00

مدت‌هاست که دسترسی نامناسب به پزشک زن برای بانوان به یکی از موضوعات مهم حوزه سلامت تبدیل شده است. موضوعی که رهبر انقلاب نیز در دیدار با اقشار مختلف بانوان آن را مطرح کردند و تربیت پزشکان زن در رشته‌های مختلف را واجب کفایی برشمردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف رک» به نقل از خبرگزاری فارس، «حتّی در بعضی از مشاغل که برای زنان واجب کفائی است، مثل پزشکی. پزشکی زنان واجب است؛ تاحدی‌که پزشک زن به‌قدر کفایت وجود داشته باشد، باید زن‌ها پزشکی بخوانند. خب حالا ممکن است یک‌وقتی این واجب کفائی [تعارض پیدا کند] با مسئلهٔ خانه‌داری یا فرزندآوری یا استراحت‌ها و مرخّصی‌هایی که برای یک زن خانه‌دار لازم است یا ساعات کاری که او بتواند کار را انجام بدهد و مثلاً به کار خانه هم برسد؛ اگر چنانچه در این زمینه‌ها تعارضی به وجود آمد، مسئولین کشور هستند که بایستی برای این فکر کنند؛ یعنی آن‌قدر تعداد را افزایش بدهند که اگر چنانچه این معلّم که مثلاً فرض کنید بایستی در هفته پنج‌روز در مدرسه شرکت کند، من‌باب‌مثال چهار روز می‌تواند شرکت کند، خلا به وجود نیاید؛ معلّم دیگری وجود داشته باشد که آن خلأ را پُر کند؛ همین‌طور مسئلهٔ پزشکی.»

این بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اقشار مختلف بانوان حاکی از اهمیت بسیار بالای تربیت پزشک زن در جامعه اسلامی است. اهمیتی که تنها ناظر به‌سلامت زنان جامعه نیست؛ بلکه زمینه سلامت جسمی و روانی پزشکان زن را نیز فراهم می‌کند که بدون اضطراب به امور خانوادگی خود مانند ازدواج، همسرداری، فرزندآوری و فرزندپروری بپردازند و زندگی متعادلی را تجربه کنند.

وضعیت دسترسی به پزشک زن، همچنان نامناسب

شاید برای شما هم پیش‌آمده که به‌خاطر عدم دسترسی به پزشک خانم مجبور باشید به آقایان مراجعه کنید. البته که کمبود پزشک متخصص خانم در شهرستان‌ها به‌قدری است که حق انتخاب پزشک خانم برای زنان به یک رویا تبدیل شده است. آمارهای پزشکان خانم متخصص در شهرهای مختلف کشور نیز این عدم دسترسی و کمبود را تایید می‌کند.

پس از انقلاب اسلامی با ادغام وزارت بهداری در دانشکده‌های پزشکی و تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمینه افزایش تربیت پزشکان ایران فراهم گردید.

همچنین با افزایش دانش‌آموزان دختر تقاضای ورود دختران به تحصیل در رشته‌های پزشکی نیز روزبه‌روز افزوده شد. در آزمون سراسری امسال از ۴۸۵ هزار و ۳۵ نفر متقاضی در گروه آزمایشی تجربی، ۳۱۸ هزار و ۸۱۱ نفر آنها زن و مابقی را مردان تشکیل می‌دادند، به‌عبارت‌دیگر، زنان با ۶۶ درصد بیشترین داوطلبان این گروه آزمایشی بودند.

بااین‌وجود ظرفیت‌های پذیرش دانشجویان دختر در رشته پزشکی متناسب با جمعیت زنان کشور و متقاضیان دختر توسعه کمی و کیفی داده نشده است. در حال حاضر بانوان ۳۱۰ شهرستان بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت، هیچ‌گونه دسترسی به متخصص جراحی عمومی زن ندارند. این وضعیت متأسفانه در مرتبط‌‌ترین رشته مربوط به زنان یعنی تخصص زنان و زایمان نیز مشهود است. بطوریکه ۹۱ شهرستان نیز از دسترسی به پزشک زنان زایمان محروم هستند.

تربیت کافی پزشک زن، مطالبه‌ای قدیمی

«در رشته پزشکی، بنده بارها گفته‌ام: به همان تعدادی که پزشک مرد داریم، پزشک زن لازم داریم. حالا مسئله فقط مسئلهٔ زایمان و بیماری‌های زنان که نیست. زنان هم به انواع و اقسام بیماری‌هایی که مردان می‌گیرند، مبتلا می‌شوند. ما باید به‌قدری پزشک زن در جامعه داشته باشیم که هر زن، برای مراجعهٔ به پزشک، هیچ احتیاجی به مرد نداشته باشد.» این بیانات رهبر انقلاب مربوط به سال ۷۲، یعنی سی‌سال پیش است.

سابقه این مطلب نشان از قدمت مطالبه تربیت کافی پزشک خانم از وزارت بهداشت توسط رهبر انقلاب است. مطالبه‌ای که زمینه تحقق‌بخش مهمی از حقوق بانوان را در جامعه اسلامی فراهم می‌سازد. مطالبه‌ای که علی‌رغم افزایش سرانه پزشکان پس از انقلاب اما با سرعت و تعداد نامناسب، همچنان توسط وزارت بهداشت و آموزش پزشکی به‌عنوان متولی تربیت پزشکان، محقق نشده است.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×