تازه های خبر

“رویداد ملی جوانی جمعیت” با جوایز ارزنده برگزار می‌شود

خرداد 18, 1402 ۱۲:۵۳ ب٫ظ 20

"رویداد ملی جوانی جمعیت" توسط مرکز علم و فناوری جمعیت طیبه دانشگاه جامع امام حسین(ع) طراحی شده و در ۳ محور اصلی همراه با اهدای جوایز ارزنده برگزار می‌شود؛ جایزه رتبه اول این رویداد ۷۰ میلیون تعیین شده است.

به گزارش حرف رک؛ دکتر محمدرضا حسنی آهنگر؛ رئیس دانشگاه امام حسین علیه‌السلام ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته در حوزه جوانی جمعیت توسط نهادها و ارگان‌های مختلف، این اقدامات را برای حل مسئله جمعیت لازم اما کافی ندانست و به لزوم استفاده از ظرفیت نخبگان، صاحب‌نظران وکنشگران مردمی برای طرح مسئله جمعیت با افکار عمومی و ایجاد بستری برای مشارکت آحاد مردم در خصوص افزایش جمعیت تاکید کرد.

وی با اشاره به جمله مقام معظم رهبری در همایش ملی تغییرات جمعیتی که فرموده بودند «ما نمیخواهیم این قضیّه را با شعار و با “صلوات فرستادن” و مانند اینها پیش ببریم؛ میخواهیم مسئله به شکل عمیق و علمی حل بشود»، افزود: لازمه این بیان معظم له پای کار آوردن ظرفیت‌های مردمی در اتصال به نهاد علم است؛ با توجه به پیام مقام معظم رهبری در 1401/2/28، به خصوص در مورد جمعیت، نه مسئولان و نه مردم هیچ کدام به تنهایی قابلیت حل این مسئله را ندارند و این دو ظرفیت باید در اتصال با یکدیگر و تعمق در این خصوص تلاش کنند و نهاد علم یعنی “دانشگاه” حلقه واسط این دو است.

به توضیح وی، رویداد ملی جوانی جمعیت که توسط مرکز علم و فناوری جمعیت طیبه دانشگاه جامع امام حسین(ع) طراحی شده می‌خواهد رسالت این دانشگاه در ایجاد هسته دانا و جهت‌دهی به شبکه توانا را در حوزه جمعیت پیگیری کند.

وی در مورد جزئیات رویداد اظهار کرد: رویداد ملی جوانی جمعیت، بستری برای مشارکت مردم در سه محور اصلی است که طراحی آن شامل محور سیاست‌پژوهی با هفت زیرمحور شامل خلأ و ظرفیت‌های عمومی، گزارش‌ها و پیشنهادهای سیاستی، مسئله‌شناسی و نظام مسائل، راهکارها و برنامه اقدام، تحلیل‌های راهبردی، حکمرانی جمعیت، آینده پژوهی، علم و فناوری، محور هنر و رسانه با 10 زیرمحور شامل:

.شعر و سرود، داستان و رمان، موسیقی و نماهنگ، نمایشنامه و فیلمنامه، پویانمایی و بازی، لوح(پوستر)و نقاشی، مستند و فیلم کوتاه، موشن گرافی، رئال موشن، استاپ موشن، نشریه و پادکست، نمایش و تئاتر، محور ایده‌ها و تجربیات مردمی با شش زیر محور شامل:

.گروه های مسجدی

.گروه‌های جهادی

.خیریه ها

.هیئات مذهبی

.تشکل های دانشجویی

.سمن ها(سازمان های مردم نهاد)

دکتر حسنی آهنگر ضمن تأکید بر اینکه در این رویداد هم ایده‌های خام و هم تجربیات خرد، قابلیت بارگذاری دارد، افزود: مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار از یکم خرداد ماه تا پانزدهم مرداد ماه 1402 است.

وی خاطرنشان کرد: آثار ارسالی باید مسئله‌محور، مردم‌پایه، محله‌محور، مسجدمحور، خانواده‌محور، بومی و قومی، مبتنی بر الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت و در راستای افق تمدنی ترسیم شده باشند.

“رویداد ملی جوانی جمعیت” همراه با جوایز و حمایت‌های متنوع خواهد بود و در این راستا از رتبه‌های اول تا سوم هر محور تقدیر می‌شود:

ـ رتبه اول 70 میلیون

ـ رتبه دوم 50 میلیون

ـ رتبه سوم 20 میلیون

حمایت در فرآیند اجرای ایده یا توسعه محصول صورت می‌گیرد.

معرفی ایده‌های برتر به نهادهای دولتی، اعطای تسهیلات قرض الحسنه‌، کسری خدمت سربازی برای آقایان‌، فضای کار اشتراکی و ثبت مجموعه به عنوان واحد فناور‌ علوم انسانی از دیگر حمایتهای از سایر رتبه‌های کسب شده است.

درگاه اینترنتی نویان آماده دریافت ایده‌ها و آثار است و افراد علاقه‌مند می‌توانند برای ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت noyan.school مراجعه کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×