» تازه های خبر » رویش عدالت در نظام سلامت دولت شهید خدمت
تازه های خبر - سلامت

رویش عدالت در نظام سلامت دولت شهید خدمت

تیر 2, 1403 20

۵ سال بعد از شکست طرح تحول سلامت، بیمه همگانی در دولت سیزدهم احیاء شد. حدود ۴۵ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند که از این تعداد، ۳۳ میلیون نفر آن دارای بیمه رایگان هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک» بیمه خدمات درمانی یکی از بیمه‌های درمانی پایه است که زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی قرار دارد. این طرح در طی تصویب قانون «بیمه همگانی» در سال ۱۳۷۳ تاسیس شده است. هدف اصلی این بیمه ‌نامه، تحت پوشش قراردادن همه اقشار جامعه است، تا در صورت بروز بیماری دغدغه هزینه‌های درمان کمتر شود. اهمیت وجود این بیمه برای مردم، کمتر از مسکن و اشتغال نیست. این مصوبه با اینکه جزو وظایف اصلی دولت‌ها در حوزه درمان بود اما به سرانجام نمی‌رسید.

در دولت روحانی، طرح تحول سلامت که بحث بیمه‌ها (چه رایگان شدن و چه گستردگی پوشش بیمه‌ها) در آن مطرح بود، در سال ۹۳ روی کار آمد. اما طولی نکشید که در سال ۹۷ وزیر بهداشت با استعفای خود به شکست غیر رسمی آن اذعان کرد؛ بسیاری از مخالفان دلیل شکست این طرح را عدم انتقاد پذیری دولت، پزشک‌محور و درمان‌محور بودن آن می دانستند.

اما اقدامی نزدیک به این طرح در دولت شهید رئیسی اتفاق افتاد؛ از اوایل دولت آقای رئیسی زمزمه‌ای از تصمیم‌گیری دولت برای رایگان شدن بیمه‌ها همراه با دهک‌بندی به گوش می‌رسید. در اواخر ۱۴۰۱ لایحه‌ای تنظیم شد تا سازمان بیمه سلامت در فروردین هر سال، افراد فاقد بیمه پایه از سه دهک پایین درآمدی را شناسایی و تحت پوشش بیمه رایگان قرار دهد.

دو دهک به این سه دهک در اوایل سال ۱۴۰۳ اضافه شد و همچنین افراد بهزیستی نیز تحت پوشش این بیمه رایگان قرار گرفتند که تعداد این افراد به حدود ۳۳ میلیون نفر رسید.

همچنین رایگان شدن درمان ۱۱ میلیون کودک زیر ۷ سال در مراکز دولتی، بیمه فراگیر برای دانشجویان، زنان خانه‌دار و دختران، تقبل تمام هرینه‌های ناباروری برای نخستین بار در جهان که تا سال ۱۴۰۳ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از این خدمت بهره بردند و رایگان شدن هزینه‌های دارویی بیماران صعب العلاج در طی ۳ سال در این دولت اتفاق افتاد.

 

رویش عدالت در نظام سلامت دولت شهید خدمت

بیش از ۱۲میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند

محمدمهدی ناصحی مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران در تازه ترین آمار درباره عملکرد این سازمان گفته است: با نگاه ویژه شهید آیت الله رییسی در راستای تحقق عدالت در سلامت، ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از پنج دهک درآمدی نخست کشور در دولت سیزدهم تحت پوشش بیمه سلامت همگانی رایگان قرار گرفتند.

وی اظهار داشت: اجرای بیمه سلامت همگانی رایگان در کشور در راستای عدالت محوری در سلامت و دسترسی آسان مردم به خدمات درمانی در دولت سیزدهم رقم خورد تا از این طریق پرداختی از جیب مردم به حداقل برسد.

وی ادامه داد: علاوه بر این در دولت سیزدهم در راستای عدالت در سلامت، پوشش بیمه‌ای زوجین نابارور، پوشش بیمه‌ای ۱۰۷ نوع بیماری خاص و صعب العلاج و داروی رایگان آنان، پوشش بیمه‌ای زنان باردار و کودکان زیر پنج سال، پوشش بیمه ای و ارایه خدمات درمانی رایگان کودکان زیر هفت سال، کاشت حلزون رایگان، نسخه الکترونیک و خدمات الکترونیک سلامت رقم خورده است.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه در دولت مردمی طی یک سال اخیر ۲ هزار کاشت حلزون رایگان برای کودکان زیر چهار سال در کشور انجام شده است یادآور شد: همچنین با حمایت‌های ویژه این دولت و افزایش حقوق و دستمزد پزشکان در مناطق محروم ماندگاری پزشکان در این مناطق از ۳۰ درصد به ۱۰۰ رصد افزایش یافته است.

وی با بیان این که هم اکنون پنج هزار موسسه و مرکز درمانی در کشور طرف قرار داد سازمان بیمه سلامت هستند ادامه داد: در دولت سیزدهم پرداختی‌های این بیمه به موسسات طرف قرار داد به روز شده است.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه تاکنون ۲ میلیون نفر بیمار خاص و صعب العلاج در کشور در سامانه های بیمه سلامت نشان دار شده اند گفت: امسال حدود ۹۰ میلیارد ریال اعتبار برای صندوق بیماران خاص و صعب العلاج بیمه سلامت تخصیص یافته است.

ناصحی افزود: در حوزه جوانی جمعیت و درمان ناباروری در کشور طی سال گذشته در مجموع بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال هزینه شده است زایمان طبیعی سهم هشت هزار میلیارد ریالی از این میزان دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۹۵ هزار نفر در حوزه ناباروری در سامانه های بیمه سلامت، بیمه تامین اجتماعی و نیروهای مسلح در کشور نشاندار شده‌اند، ادامه داد: سال گذشته بیش از هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای درمان زوجین نابارور در کشور هزینه شد.

درمان رایگان نیازمندان؛ سند موفقیت نظام سلامت

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به تازگی در نشست خبری به تاکید ویژه رئیس جمهور شهید بر تقویت پوشش بیمه همگانی سلامت در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: در دولت مردمی 5 دهک اول درآمدی با جمعیت 12 میلیون نفر به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

وی افزود: همچنین فرانشیز دریافتی از بیمه شدگان سازمان های حمایتی رایگان شد و با احتساب شهرهای زیر 20 هزار نفر، حدود 33 میلیون نفر تحت پوشش بیمه رایگان هستند که به این جمعیت باید 8 میلیون کودک را اضافه کرد که خدمات درمانی برای آنها رایگان است.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×