ارومیه - پیشخوان - تیتر یک - گفتگو
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی:

سد چپرآباد مهر ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد

شهریور 27, 1402 ۰:۰۵ ق٫ظ 20

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی از بهره‌برداری سد چپر آباد اشنویه در مهرماه امسال خبر داد.

به گزارش حرف رک، مجید رستگاری در گفتگو با خبرنگار درنا سسی با اشاره به بهره‌برداری از سد چپر آباد اشنویه در روزهای آتی اظهار کرد: سد چپر آباد در 10 کیلومتری شهرستان اشنویه از نوع خاکی با هسته رسی بوده، در مهرماه امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: این سد با ظرفیت ۴۶ میلیون مترمکعب برای مصارف آشامیدن و زیست‌محیطی پایاب رودخانه «کانی‌ساز» به میزان یک هزار و ۵۳ هکتار استفاده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با بیان اینکه سد چپر آباد پس از پایان مطالعه‌ای ۱۰ساله، نخستین کلنگ احداث آن در سال 1382 بر زمین زده شد، بیان کرد: طول تاج سد 488 و عرض تاج 10 متر و ارتفاع از پی 34 متر و مساحت مخزن 550 هکتار است.

وی گفت: سالانه 27 میلیون مترمکعب از آب‌های روان رودخانه کانی، رش در مسیری 12 کیلومتری و 51.46 میلیون مترمکعب از آب سد سیلوه  پیرانشهر به مخزن سد چپر آباد هدایت می‌شود.

رستگاری با بیان اینکه مخزن آبی با حجم 38.44 میلیون و حجم تنظیمی 71.46 میلیون مترمکعب است گفت: تأمین بخشی از نیاز زیست‌محیطی دریاچه ارومیه مهم‌ترین هدف از اجرای سد چپر آباد است که پیوستن آب رها شده از سد در مسیر رودخانه کانی، رش، از پیوستن به گدارچای نهایتاً به دریاچه ارومیه می‌پیوندد.

وی ادامه داد: تأمین 12.3 میلیون مترمکعب از آب شرب برای اهالی شهرها و روستاهای، اشنویه، چالوس نقده و محمدیار از دیگر اهداف مهم احداث سد چپر آباد در کنار تمام اهداف محقق شده خواهد بود.

رستگاری خاطرنشان کرد: در حاضر طرح سد چپر آباد و احداث جاده جایگزین اشنویه به پیرانشهر به طول 14 کیلومتر به اتمام رسیده و همچنین باهدف تقویت زیرساخت‌های ارتباطی پنج هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه روستایی احداث و در کنار دیگر ثمرات اجرای این طرح رفاه و آسایش را برای یک هزار نفر از اهالی روستاهای بالادست سد به ارمغان آورده است.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×