اقتصادی - تازه های خبر

قانون جدید ارزی عراق برای تجارت عملیاتی نیست

دی 13, 1402 ۷:۴۲ ق٫ظ 10

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق معتقد است تصویب قانون جدید دولت عراق در خصوص خرید و فروش ارز و محدودیت های صورت گرفته به هیچ عنوان پخته و عملی نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف رک» به نقل از خبرگزاری فارس شعبان فروتن در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: در موضوع تصویب قانون جدید دولت عراق مبنی بر محدودیت در خریدوفروش ارز در این کشور، این قانون به‌هیچ‌عنوان تصمیم پخته‌ای از سوی عراق محسوب نمی‌شود؛ زیرا سیستم سیاسی، دولتی و اداری این کشور به‌گونه‌ای است که نمی‌توان خریدوفروش ارز را این چنین محدود کرد.

وی افزود: البته ایران هم ممکن است در ابتدای اجرای این قانون تا حدی در روند صادرات با مشکل مواجه شود اما می‌توان با یک راهکار مناسب که چندان هم غیرممکن نیست، این مسئله را برطرف کرد.

این فعال اقتصادی افزود: بی‌تردید باتوجه‌به سیستم دولتی و اداری عراق به‌زودی می‌توان راهکارهایی برای نقل‌وانتقال ارز پیدا کرد؛ زیرا عراقی‌ها به دلیل اعتقادات و نحوه زندگی عشیره‌ای و قومی، تمایل زیادی به استفاده از سیستم بانکی ندارند.

وی با اشاره به توان دیپلماسی مطلوب دولت و بانک مرکزی گفت: باتوجه‌به عملکرد دولت سیزدهم همواره شاهد اقدامات و رایزنی‌های بین‌المللی و دیپلماسی مثبت ارزی از سوی بانک مرکزی بودیم که این بار هم می‌توان بر این پتانسیل تکیه کرد؛ بانک مرکزی تاکنون اقدامات ارزنده‌ای در بحث تسهیل مبادلات ارزی با کشورهای منطقه انجام داده است که معتقدم می‌تواند با ورود به این موضوع بستر مناسب روابط ارزی را فراهم آورد.

فروتن با تأکید بر اینکه قانون جدید دولت عراق چندان پخته و سنجیده نیست، گفت: درحالی‌که ما شاهد چنین تصمیم ناپخته‌ای از سوی عراقی‌ها هستیم، باید افراد باتجربه و توانمند خودمان در وزارت امور خارجه و بانک مرکزی را در قالب هیاتی به این کشور اعزام کنیم تا آنها بتوانند با تعامل با کشور همسایه، محدودیت‌ها را به حداقل برسانند، البته نمایندگان ایرانی همواره نشان داده‌اند در عرصه دیپلماسی توان زیادی دارند و می‌توانند این بار هم روند صادرات به عراق را تسهیل بخشند.

بانک مرکزی عراق با وضع قانون جدیدی در حوزه ارز، صرافی‌های رسمی و بانک‌های این کشور را از هرگونه مبادله ارزی با پنج کشور منع کرده است.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×