تازه های خبر - سلامت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران:

مرگ سالانه 300 هزار ایرانی در اثر بیماری‌های قلبی

آذر 19, 1402 ۹:۱۳ ق٫ظ 10

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سالانه ۳۰۰ هزار نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش گروه سلامت پایگاه خبری «حرف رک»، حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: حدود ۳۲ درصد از افراد بالای 18 سال فشار خون دارند و ۶۰ درصد از افراد نیز از فشار خون خود بی‌خبرند. همچنین برآورد می‌شود حدود ۱۴ درصد از افراد، مبتلا به دیابت باشند و ۵۰ درصد از آنان از بیماری خود خبر ندارند، به همین دلیل از این دو بیماری به عنوان قاتل خاموش یاد می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه 30 هزار مرگ به علت دیابت در کشور اتفاق می‌افتد، به آمار مبتلایان به دیابت و فشار خون در تهران  اشاره کرد و گفت: در تهران 27 درصد از افراد به فشار خون بالا و 16 درصد نیز به دیابت مبتلا هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اهمیت پویش ملی سلامت در پیشگیری و کاهش بیماری‌های غیرواگیر گفت: سالانه ۳۰۰ هزار نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی جان خود را از دست می‌دهدو  با اجرای این پویش و غربالگری پرفشاری خون و دیابت می‌توان از حداقل نیم میلیون مرگ در اثر بیماری‌های غیرواگیر و ۳۰ هزار مرگ ناشی از دیابت پیشگیری کرد.

قناعتی شناسایی و درمان افراد مبتلا به پر فشاری خون و دیابت را از اهداف این پویش اعلام کرد و گفت: همه افراد بالای 18 سال با مراجعه به پایگاه‌های سلامت، خانه‌های بهداشت، مراکز جامعه سلامت و ایستگاه های مجری طرح می‌توانند به صورت رایگان معاینه و قند و فشار خون شان اندازه‌گیری شود. درصورت ابتلا به پرفشاری خون و دیابت نیز برای پیگیری درمان به مراکز درمانی مربوطه ارجاع می‌شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در این طرح انتظار داریم ۷۰ درصد از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش دانشگاه مشارکت کنند، گفت: ۱۵۲ پزشک و ۷۴۰ مراقب بهداشت و بهورز در این طرح مشارکت دارند.

قناعتی پویایی حوزه سلامت را در کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها موثر دانست و گفت: حدود ۳۰ درصد از عوامل موثر بر سلامت در اختیار حوزه سلامت است و ۷۰ درصد مابقی آن  تحت تاثیر مولفه های اجتماعی است که در اختیار سازمان ها و نهادهای دیگر قرار دارد که در این زمینه همکاری بین بخشی می تواند در تامین سلامت جامعه نقش موثری داشته باشد.

مهمترین نقش پویش ملی سلامت آگاهی بخشی است

در ادامه نشست علیرضا اولیایی منش، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اهمیت اجرای این پویش در کشور گفت: مهمترین نقش این پویش آگاهی بخشی به افرادی است که از دو عامل مهم بیماری های غیرواگیر خود مانند دیابت و فشار خون بالا خبر ندارند و با شرکت در این غربالگری و پیشگیری و درمان این دو بیماری می‌توانند از عوارض ناشی از آن، مانند نارسایی کلیه، عوارض چشمی و سکته‌های قلبی و مغزی پیشگیری کنند.

وی از شهروندان خواست از فرصت خدمات مراکز بهداشت به نفع سلامت خود استفاده کنند و افزود: در سطح استان تهران دو هزار خانه، مرکز و پایگاه سلامت و در شهر تهران یک هزار مرکز، خانه و پایگاه سلامت فعالیت دارند که نزدیک منازل شهروندان است و افراد با مراجعه به این مراکز می توانند از خدمات بهداشتی این مراکز بهره مند شوند.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×