تازه های خبر - سلامت
رئیس اداره پایش زنجیره مصرف داروی سازمان غذا و دارو:

مصرف کدام آنتی‌بیوتیک‌ها در ایران بالا است

فروردین 25, 1403 ۸:۰۴ ق٫ظ 00

رئیس اداره پایش زنجیره مصرف داروی سازمان غذا و دارو ضمن اعلام پرمصرف‌ترین آنتی بیوتیک‌های کشور گفت: آنتی‌بیوتیک‌ها بر عفونت‌های ویروسی بی‌تاثیر هستند و منجر به بهبود نمی‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف رک» به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدحسین متولی با اشاره به آنتی بیوتیک‌ها به‌عنوان پرمصرف‌ترین داروها در کشور، حجم زیادی از آن را مربوط به مصرف خودسرانه افراد ارزیابی و اظهار کرد: بیشترین آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی در 6 ماهه اول سال 1402 آزیترومایسین، سفکسیم، مترونیدازول، آموکسی‌سیلین، کوآموکسی کلاو، سیپروفلوکساسین، سفازولین، لووفلوکساسین بوده‌اند.

وی ادامه داد: بر خلاف تصور عموم، آنتی‌بیوتیک‌ها بر عفونت‌های ویروسی بی‌تاثیر هستند و منجر به بهبود نمی‌شوند؛ به همین دلیل در این عفونت‌ها مصرف آنتی‌بیوتیک بی‌اثر و استفاده از انواع دیگر آن برای اثربخشی پرضررتر است.

رئیس اداره پایش زنجیره مصرف داروی سازمان غذا و دارو گفت: مصرف بیش از حد و غیراصولی آنتی‌بیوتیک‌ها به باکتری‌ها فرصت می‌دهد مکانیسم‌های دفاعی را برای مقاومت در برابر داروها فعال‌تر کنند. هر زمانی که هر فردی در جامعه یک آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کند، باکتری‌های حساس و مفید بدن از بین می‌روند اما باکتری‌های مقاوم شروع به رشد و تکثیر می‌کنند.

انتهای خبر/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×