» اجتماعی » منطقه آزاد ماکو پتانسیل تبدیل‌شدن به قطب محصولات گلخانه‌ای در کشور را دارد
اجتماعی - اخبار استان - ارومیه - پیشخوان

منطقه آزاد ماکو پتانسیل تبدیل‌شدن به قطب محصولات گلخانه‌ای در کشور را دارد

اردیبهشت 28, 1402 30

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: منطقه آزاد ماکو پتانسیل تبدیل‌شدن به قطب محصولات گلخانه‌ای در کشور را دارد.

به گزارش پایگاه خبری حرف رک، خسرو شهبازی در جلسه بررسی مسائل و مشکلات اراضی کشاورزی منطقه آزاد ماکو با حضور رئیس سازمان امور اراضی کشور، اظهار کرد: در منطقه آزاد ماکو، از محل اعتبارت مهار آب‌های مرزی، ۳۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد که در این سه شهرستان قرار دادند و می‌توانند در توسعه کشاورزی مدرن و توسعه گلخانه‌ها نقش مهمی داشته باشند.

شهبازی بیان کرد: شاید برخی کشاورزان توان مشارکت نداشته باشند، ولی می‌توان با مشارکت سرمایه‌گذاران و ارائه تسهیلات به این بخش در این مسیر حرکت کرد و بخشی از نیازهای کشورهای همسایه را تأمین کرد.

وی با بیان اینکه وجود ۶۰ هزار هکتار اراضی آبی در این منطقه ظرفیت بالایی است، گفت: امیدواریم اعتبارات موردنیاز برای تکمیل ۳۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی واقع در منطقه آزاد ماکو به دستگاه‌های نوین تأمین شود تا کل اراضی زیر کشت محصولات کشاورزی برود.

شهبازی ادامه داد: در بحث شیلات در این منطقه ظرفیت بالایی وجود دارد و وجود مرکز تکثیر و پرورش شهید کاظمی پلدشت در این منطقه و تجهیز و تخصیص اعتبارات به آن می‌تواند در تولید بچه‌ماهی برای منطقه شمال غرب نقش مهمی ایفا کند.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو نیز در این نشست گفت: این منطقه یکی از جوان‌ترین و مهم‌ترین مناطق آزاد کشور است و در بحث زراعت، تولید مواد غذایی و تأمین امنیت غذایی می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

حسین گروسی با بیان اینکه این منطقه دارای بهترین لجستیک منطقه‌ای است، اضافه کرد: یک و ۸۰۰ هکتار برای دهکده لجستیک و ۲۰۰ هکتار شهرک صنعتی پلدشت در دسترس است که به این منطقه ملحق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اتصال به کریدور جنوبی موضوع مهمی است که از سرخس شروع می‌شود و نقطه نهایی آن بازرگان و چشمه ثریا است، افزود: در لجستیک، ترانزیت و صنعت منطقه و کشور این منطقه نقش اساسی دارد.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو با اشاره به راه‌اندازی کریدور میانی بیان کرد: نگاه مطلوب استاندار آذربایجان غربی به حوزه صنعتی موجب شده تا مسیر رشد در این بخش فراهم شود و سرمایه‌گذاران چینی و ترک در ماه‌های اخیر به مناطق آزاد مراجعه کردند.

گروسی با بیان اینکه رویکردها در کشور تغییر کرده است، بیان کرد: دو منطقه آزاد ارس و ماکو باهم همکاری‌های خوبی در قالب تفاهم‌نامه دارند و تفاهم‌نامه‌های مطلوبی در دست تنظیم است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×