پیشخوان - خوی
امام جمعه خوی:

نبود ولی‌فقیه در جامعه اسلامی کشور را به انحطاط می‌کشاند

تیر 11, 1402 ۹:۳۷ ق٫ظ زمان مطالعه: 1 دقیقه 50

امام جمعه خوی گفت: نبود ولی‌فقیه در جامعه اسلامی کشور را به انحطاط می‌کشاند.

به گزارش حرف رک حجت‌الاسلام حجت قاسم‌خانی امام‌جمعه خوی در گفت‌وگو با خبرنگار آذرباخیش با بیان اینکه عید سعید غدیر خم تجلی اراده خداوند، سرآغاز امامت و ولایت و اکمال دین است افزود: در حقیقت، روز غدیر امتداد خطّ همه رسالت‌های الهی و اوج نورانیت این خط در طول تاریخ است.

وی در ادامه با اشاره به مسئله امامت و ولایت و زنده نگه‌داشتن غدیر گفت: زنده نگه‌داشتن غدیر در حقیقت به یک معنا زنده نگه‌داشتن اسلام و ضرورت تشکیل حکومت اسلامی است.

امام‌جمعه خوی اظهار داشت: غدیر یعنی دخالت مردم در امر حکومت و این به معنی ادغام دین و سیاست است آنان که سیاست را از دین جدا می‌دانند، در حقیقت منکر غدیر هستند. در قضیه غدیر، جعل حکومت اتفاق افتاد و مردم با انکار بیعت با امام علی (ع) حکومت را به ضد دین تحویل دادند.

این مقام دینی در تشریح ضرورت تشکیل حکومت اسلامی تصریح کرد: دين اسلام و احكام و قوانین آن محدود و منحصر به زمان و مکان خاصی نيست، بلكه دينی جاودانه و جهانی بـرای هـمـه نسل‌ها، در تمام عـصـرها بوده و اختصاص به زمان پيامبر (ص) و ائمه مـعـصـومـيـن (ع) نـداشـته و هیچ‌گاه تعطیل‌پذیر نيست. بنابراين، اجرای قوانين اسلام و نشر مـعـارف ديـن، در زمـان غـيـبـت امـام نـيـز ضرورت دارد و برای تحقق اين منظور، نياز به حكومت و ضرورت تشكيل آن بديهی است .

حجت‌الاسلام قاسم‌خانی در تبیین اینکه اجرای احـكـام اسـلام، بـدون تـحـقـق حـكومت اسلامی امكان ندارد خاطرنشان کرد: با نبود حكومت، بسياری از احكام اسـلام تـعـطـيـل می‌شود و خدای تبارک‌وتعالی راضـی بـه تـعطيل فرمان‌های خود نيست. بنابراين بايد در عصر غيبت، حكومتی بر پا شود تا امكان پیاده‌کردن احكام اسلامی، فراهم گردد.

وی ادامه داد: مـنـصـب قـضـاوت و فصل خصومت در اصل از آن پيامبر اكرم (ص) و ائمه طاهرين (ع) است كه در عـصـر غـيبت به عهده فقها گذارده شده، و آنان از سوی امام معصوم (ع) به اين مقام منصوب شده‌اند و مردم موظف‌اند در مخاصمات و امور حقوقی به آنان مراجعه كرده، حكم آنان را كه مطابق با احكام الهی است بپذيرند زيرا در اين جهت، ولایت برای فقیه اثبات می‌شود.

امام‌جمعه خوی با اشاره به منصب‌های ولی‌فقیه گفت: زعـامـت سـيـاسـی، اجـتـمـاعـی بـر مـردم، تشكيل حكومت اسلامی و به دست‌گرفتن سرپرستی و اداره امور جامعه اسلامی در عصر غيبت بر عهده ولی‌فقیه است، بـديـن مـعـنـی كـه فـقـيـه هـمـانـنـد پـيـامـبـر (ص) و امـام حـق ولايـت بـر امـت و تـشـكـيل حكومت و دخالت و نظارت در تمامی امور مربوط به اداره جامعه اسلامی را داراست.

وی در پایان انقلاب اسلامی و استقرار حکومت اسلامی در ایران را ادامه راه واقعه غدیر دانست و افزود: امام خمینی (ره) با پایه‌گذاری حاکمیت ولی‌فقیه در زمان غیبت در واقع به مسیر انبیا الهی قدم گذاشتند و این راه مقدسی که فراموش شده بود را احیا کردند. در زمان حال نیز همه دنیا به نحوه حکومت‌داری، دانش و علم امام خامنه‌ای مدظله که بعد از امام راحل زمامداری را برعهده گرفتند غبطه می‌خورند. برای همگان آشکار است که چطور نظام اسلامی  را در فتنه‌ها به مدد الهی مصون نگه داشته‌اند و اگر تدابیر حکیمانه این رهبر مدبر نبود قطعاً انقلاب اسلامی شکست می‌خورد؛ بنابراین می‌بینیم که ولی‌فقیه مهم‌ترین رکن اساسی را در حکومت اسلامی برعهده دارد به‌طوری‌که دشمنان هم این مسئله را فهمیده‌اند و برای ازبین‌بردن ولایت‌فقیه از هر اقدامی جهت خراب‌کردن چهره ولایت امام خامنه‌ای مدظله دریغ نکرده‌اند؛ اما به لطف الهی روزبه‌روز مردم عزیز ما این موضوع را بیشتر از بیش دریافته‌اند که نبود ولی‌فقیه در جامعه اسلامی کشور را به انحطاط می‌کشاند.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×