پیرانشهر - پیشخوان - گفتگو
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پیرانشهر:

پایداری مردم یمن عمق تاریخی و فرهنگی دارد

دی 24, 1402 ۸:۰۹ ق٫ظ 00

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پیرانشهر گفت: پایداری مردم یمن در برابر دشمنانشان نشان از عمق تاریخی و فرهنگی این ملت است که با وحدت و اراده قوی، به دفاع از خود و ارزش‌های خود ادامه داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف رک»محمد سلطانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پیرانشهر در گفتگو با خبرنگار روژنیوز اظهار کرد: یمن کشوری قدیمی و سرزمینی غنی از فرهنگ و تاریخ است که در جنوب غربی شبه‌جزیره عربستان واقع شده است. این کشور دارای یک جامعه و فرهنگ چندهزارساله است که تاریخچه‌ای پویا و پر جاذبه دارد. مناطق مختلف یمن از جمله پایتخت آن صنعا، عدن و حضرموت، دارای تاریخچه و فرهنگ منحصربه‌فردی هستند.

وی افزود: این کشور دارای مناظر طبیعی زیبا و معماری تاریخی است که برخی از اماکن آن در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز هستند. بااین‌حال، در سال‌های اخیر، یمن به سبب جنگ داخلی بین گروه‌های مختلف و نیز مداخله خارجی، با بحران انسانی جدی مواجه است. این بحران منجر به از دست‌دادن زندگی‌ها و تخریب زیرساخت‌ها شده و میلیون‌ها نفر را به فقر و بی‌خانمانی کشانده است.

وی در ادامه بیان کرد: بنیادهای انسان‌دوستانه و سازمان‌های مردم‌نهاد در حال تلاش برای فراهم‌آوردن کمک‌های انسانی و پشتیبانی از جوامع آسیب‌دیده در یمن هستند. به‌علاوه، یمن یکی از کشورهایی است که درگیری‌های سیاسی و نظامی بین دولت و گروه‌های مختلف مسلح را تجربه کرده است. این تداخلات و تنازعات منجر به ویرانی بسیاری از زیرساخت‌های مهم این کشور شده است. یمن در عرصه بین‌المللی نیز نقش و جایگاه خود را دارد.

سلطانی افزود: این کشور از لحاظ ژئوپلیتیکی، جغرافیایی و تاریخی دارای اهمیت بسیاری است. وضعیت جغرافیایی یمن، نقشی مهم در امنیت منطقه‌ای دارد و موقعیت آن می‌تواند تأثیر زیادی بر پایداری منطقه بگذارد. مردم یمن به مدت سال‌ها با تهدیدات و تحریم‌های مختلف دشمنانشان روبرو بوده‌اند، اما با وجود این همه سختی و مشکلات، آن‌ها با استواری و ایثارگری به دفاع از کشور خود و هم‌میهنانشان برخاسته‌اند.

وی در ادامه تأکید کرد: این مقاومت و پایداری نشان‌دهنده اراده و ایستادگی بی‌نظیر مردم یمن در مقابل تهاجمات خارجی است. مردم یمن با تاریخ طولانی مبارزات و نبردهای مقاومتی مختلف، از جمله تحمل حملات جوی و زمینی، تحریم‌های اقتصادی و تجاری، و همچنین تحمل انواع مشکلات انسانی و اجتماعی، نشان داده‌اند که ایستادگی و مقاومت آن‌ها برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی‌شان بی‌نظیر است.

سلطانی در ادامه تصریح کرد: مردم یمن در برابر تمامی این چالش‌ها با جان و مال خود از وطنشان دفاع کرده و سرانجام به نتایجی در چارچوب پایداری و استقامت دست‌یافته‌اند. این پایداری مردم یمن نشان از اراده‌ای قوی و ایثارگرانه برای حفظ امنیت و استقلال آنها دارد. آن‌ها با تسلیحات محدود و منابع اندک، به دفاع از کشور و امنیت خود پرداخته‌اند و این نشان از یکایک بودن و اتحاد ملی این مردم است. مقاومت آن‌ها در برابر تحریم‌ها و تهاجمات خارجی نشان‌دهنده این است که عزم و اراده آن‌ها برای دفاع از ارزش‌های ملی و مذهبی‌شان بسیار ستودنی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پیرانشهر در ادامه گفت: پایداری مردم یمن نشانگر ارتباط نزدیک بین مردم و دولت و همچنین بین اقشار مختلف جامعه است. این نوع از انسجام و همبستگی در برابر تهاجمات خارجی و تحریم‌ها، از اهمیت بسیاری برخوردار است و نشان از وحدت و اتحاد مردم یمن در مواجهه با تهدیدات خارجی دارد. استقامت مردم یمن همچنین به‌عنوان یک الگوی الهام‌بخش برای سایر کشورها در مواجهه با تهدیدات خارجی است. آن‌ها با ازخودگذشتگی و اعتقاد راسخ به ارزش‌های خود، نشان داده‌اند که مقاومت مردمی می‌تواند تحت هر شرایطی مؤثر باشد. این مقاومت از سوی مردم یمن انگیزه‌بخش برای سایر جوامع جهانی است تا در مواجهه با هر چالشی، ایستادگی و پایداری خود را نشان دهند.

وی افزود: پایداری یمنی‌ها نشان از توانمندی و اراده یک جامعه مبتنی بر عدالت و استقلال است. آن‌ها باایمان به ارزش‌های انسانی و مذهبی خود، به دفاع از کشور و مردم خود پرداخته و نشان داده‌اند که مقاومت و پایداری می‌تواند به‌عنوان ویژگی بارز و ماندگار یک ملت محسوب شود.پایداری مردم یمن در برابر دشمنانشان نشان از عمق تاریخی و فرهنگی این ملت است که با وحدت و اراده قوی، به دفاع از خود و ارزش‌های خود ادامه داده و باید به‌عنوان یک نمونه الهام‌بخش برای سایر جوامع در جهان در نظر گرفته شوند.

وی در پایان گفت: استکبارستیزان آمریکا و انگلیس در روزهای اخیر حمله نظامی مستقیم به یمن انجام دادند که سابقه قبلی این دو کشور در حمله و حمایت از دشمنان یمن نشان داده است. این دو کشور در جنگ داخلی یمن که از سال ۲۰۱۵ شروع شد، نقش‌های مختلفی داشتند. ایالات متحده و انگلیس با حمایت‌های مالی و تسلیحاتی از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی حمایت می‌کردند که علیه حوثی‌ها (انصارالله)، جنگیده است و اما مقاومت یمنی‌ها نفس دشمن را برید و نشان‌دهنده آن است که این شرارت‌های استکبار از قبل بوده است و اینک آمریکا و انگلیس تاب‌وتوان کشوری که در مقابل این زورگویان ایستادگی کرده را ندارند.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×