» اجتماعی » پرداخت بیش از ۱۶۵ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر آذربایجان غربی
اجتماعی - اخبار استان - تازه های خبر

پرداخت بیش از ۱۶۵ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر آذربایجان غربی

خرداد 2, 1402 30

 مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی گفت: ۱۶۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات به عشایر استان در راستای ماده ۵۲ و جهت تولید گوشت قرمز با باز پرداخت یک‌ساله پرداخت شد.

وی تصریح کرد: از محل بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور نیز جهت اشتغال‌زایی عشایر آذربایجان غربی و اجرای طرح‌های چهارگانه امور عشایر که شامل زنجیره تولید گوشت قرمز، صنایع‌دستی، بوم‌گردی و گردشگری و گیاهان دارویی است مبلغ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مصوب شد که به‌صورت قرض‌الحسنه و با نرخ چهار درصد است.

 مدیرکل امور عشایری استان اظهار کرد: متقاضیان دریافت وام اشتغال‌زایی بعد از ثبت‌نام در سامانه جامع تسهیلات اشتغال کشور به بانک معرفی شدند که شامل بیش از ۹۰۰ نفر از عشایر استان را شامل می‌شود.

 ناجی با بیان اینکه این تسهیلات تا سقف یک هزار و ۵۰۰ میلیون ریال برای خویش فرمایی با باز پرداخت هفت‌ساله بوده است، گفت: تسهیلات کارفرمایی شامل شرکت‌ها و اتحادیه‌های عشایری تا سقف ۳۰ میلیارد ریال است که در راستای توسعه کارگاه‌های کوچک تولیدی اعطا می‌شود.

 مدیرکل امور عشایری استان با اشاره به رفع محرومیت از چهره مناطق مرزی و حمایت از جامعه عشایری استان عنوان کرد: اعتبار مطلوبی (از محل بودجه سال ۱۴۰۱ تعریف شده) برای جامعه عشایری و هزینه‌کرد در زمینه چهار رویکرد اساسی به‌ویژه اشتغال عشایر تخصیص‌یافته است.

 وی اضافه کرد: برای خروج از اقتصاد تک‌محصولی عشایر استان و باتوجه‌به وضعیت فعلی اقتصادی توسعه منابع درآمدی برای این قشر لازم و ضروری بود و رویکرد ایجاد زنجیره گوشت، ایجاد و توسعه کارگاه‌های صنایع‌دستی کوچک و هنرهای دستی عشایر در مناطق قشلاقی، بهره‌برداری از گیاهان دارویی با رویکرد حفظ پایدار اکوسیستم مناطق و تقویت صندوق‌های خُرد عشایر در کنار همه این موارد، آموزش و توانمندی سازی جوانان در دستور کار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×