رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوی:

کاروانسرای شاه عباسی خوی ثبت جهانی شد

شهریور 27, 1402 10

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوی گفت: کاروان‌سرای شاه‌عباسی این شهرستان در آخرین نشست یونسکو به‌عنوان میراث‌فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی این نهاد ثبت شد.

به گزارش حرف رک، افراسیاب گراوند رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوی اظهار کرد: کاروان‌سرای شاه‌عباسی خوی واقع در جاده قطور – دره خان، نخستین اثر تاریخی این شهرستان است که به ثبت جهانی می‌رسد.

وی اضافه کرد: در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو، پرونده ۵۴ کاروان‌سرای تاریخی ایران مورد بررسی قرار گرفت و با رای اعضای کمیته به‌عنوان بیست و هفتمین میراث‌فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوی ادامه داد: کاروان‌سرای شاه‌عباسی خوی در ۳۷ کیلومتری و در جنوب غربی شهرستان خوی و رود قطور در دامنه کوه واقع شده است.

 گراوند یادآور شد: این کاروان‌سرا قدیمی دارای چند اتاق که دیواره‌های آن از سنگ درست شده و در دامنه کوه کنار راه‌آهن سراسری ایران و ترکیه قرار گرفته که در قدیم کاروان‌های تجاری و مسافران در این مکان استراحت کرد و بعد به راه خود ادامه می‌دادند.

 پیش‌ازاین، تخت‌سلیمان تکاب و قره کلیسای چالدران از آذربایجان غربی به ثبت جهانی رسیده بودند

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×