» اجتماعی » کارگران نقش اساسی در رشد تولید و اقتصاد مقاومتی دارند
اجتماعی - ارومیه - تازه های خبر - تیتر یک - سیاسی - گفتگو

کارگران نقش اساسی در رشد تولید و اقتصاد مقاومتی دارند

اردیبهشت 10, 1402 80

به گزارش پایگاه خبری حرف رک، کارگران کم متوقع‌ترین و بی‌حاشیه‌ترین افراد جامعه هستند که با همکاری صنعتگران، تولید را رونق می‌بخشند.

 

بی‌تردید رمز پیشرفت و توسعه پایدار یک کشور و یک تمدن در تجلی استعدادها و سرمایه انسانی تلاشگر و کارآمد، قوت و قدرت جسم، شور و نشاط و امید، اندیشه خلاق و نبوغ سرشار است و کارگر به‌عنوان نیروی محرکه چرخه اقتصاد نقش‌برجسته و ویژه‌‏ای در این عرصه دارد.

 

کارگر، واژه مقدس فرهنگ دینی و ملی ما است. ارج‌نهادن به مقام کارگران به‌عنوان سرمایه‌های فکری و خلاق و بازوان حرکت چرخه تولید کشور، وظیفه همه ما است و به‌پاس خدمات صادقانه و زحمات بی‌دریغ این قشر زحمت‌کش مصاحبه‌ای با نماینده مردم ارومیه در مجلس خبرگان رهبری داشته‌ایم که از سمع و نظر شما می‌گذرد.

 

حرف رک: دین مبین اسلام دارای چه دیدگاهی نسبت به فرهنگ کار و قشر کارگر است؟

حجت‌الاسلام دیرباز: وقتی پیامبر اکرم (ص) از غزه تبوک به مدینه باز می‌گشتند، یکی از اصحابی که نتوانسته بود همراه نبیّ مکرم اسلام، پیامبر اعظم (ص) در جهاد شرکت کند به استقبال ایشان آمد، حضرت محمد (ص) با این صحابی دست داد و دستان خشک، زبر، خشن و ترک‌خورده وی را دیدند از او پرسید: آیا صدمه‌ای به دستانت رسیده است؟ سعد انصاری گفت: برای تأمین مخارج اهل و عیالم با طناب و بیل کار می‌کنم، پیامبر خدا (ص) بر دستان سعد انصاری بوسه زدند و فرمودند: این دستی است که آتش بدان نمی‌رسد و در آتش جهنم نمی‌سوزد. بوسه پیامبر خدا بر دستان یک کارگر، فقط یک تعارف نیست، این یک تعلیم است، و این کار حضرت محمد (ص) بیانگر جایگاه والای کار در دین اسلام است، بنابراین اگر بخواهیم از کار تجلیل بشود، باید از کارگر تجلیل بشود، مسئولان توجه داشته باشند که مسائل و مشکلات مربوط به کارگران باید رفع شود. همچنین رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری سیاست‌های راهبردی بسیار زیادی فرموده‌اند که باید نسبت به کارگران اعمال شود تا حق‌وحقوق آنان تضییع نشود.

 

حرف رک: قشر کارگر در تحقق انقلاب اسلامی و پیشبرد امور کشور و پیروزی در دفاع مقدس و در برچیدن بساط فتنه‌ها چه نقشی ایفا کرده است؟

حجت‌الاسلام دیرباز: درسته قشر کارگری، چرخ تولید را می‌چرخاند و به جامعه خدمت می‌کند؛ اما از طرفی دیگر کارگران، هم قبل از انقلاب، هم بعد از پیروزی انقلاب، در دوران جنگ تحمیلی و در میدان‌های مختلف امتحان خود را دادند و همیشه در صحنه حضور پیدا کردند. حضور کارگران در دوران پیروزی انقلاب اسلامی بسیار چشمگیر بود و مداومت و پایداری آنها سبب به‌وقوع‌پیوستن انقلاب شد و امروز زمانی است که بعد از گذشت ۴۳ سال از پیروزی انقلاب اسلامی از نقش و حضور این قشر از جامعه قدردانی شود. کارگران با حضور همیشگی خود در صحنه‌های مختلف انقلاب نشان داده‌اند، پایبند به اسلام و انقلاب هستند و سنگر کار و تلاش را رها نمی‌کنند، بنابراین مسئولان با تدوین برنامه‌های جامع و کامل در راستای بهبود معیشت آنان تلاش کنند.

 

حرف رک: به طور مشخص آیا قوانین اساسی و ثانویه در کشور ما تأمین‌کننده و متضمن حقوق قشر کارگر ارزیابی می‌شود؟

حجت‌الاسلام دیرباز: در سال ۶۶ قانون کار از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید و صاحبان کار و کارفرمایان باید طبق این قانون حقوق کارگران را رعایت کنند و این قانون باید به نفع کارگران باشد چرا که کارگران قشر زحمتکش جامعه هستند. قانون کار نیز نیازمند اصلاح بر اساس نیازهای اقتصادی و اجتماعی است؛ بنابراین قانون اساسی و ثانویه کارگری باید هر چند یکبار نسبت به تحولاتی که در جامعه رخ می‌دهد اصلاح شده کامل و پخته‌تر شود. قشر کارگر همواره جزو اقشار محروم جامعه به‌حساب می‌آید؛ بنابراین نمایندگان و فعالان کارگری باید قانون کار را طوری اصلاح کنند که به نفع کارگران باشد. این اصلاحات شامل اصلاح مزد تا اصلاح قراردادها و تأمین امنیت شغلی و بازنشستگی آنها است. به قطع یقین مردم با انتخاب درست در انتخابات پیشرو، می‌توانند آینده‌ای بهتر را برای خود را رقم بزنند و در این میان نیز دولت باید تمامی طرح‌های تصویب شده به نفع کارگران در مجلس را عملیاتی کرده و از حقوق این قشر زحمتکش دفاع کند تا معیشت کارگران بهبود یابد.

 

حرف رک: فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در دوره فعلی، آیا توقعات کارگری را برآورده ساخته است یا دست‌کم در مسیر خواست کارگران گام برداشته است؟

حجت‌الاسلام دیرباز: در این زمینه اطلاع کافی ندارم

 

حرف رک: آیا در کشور اصناف کارگری به‌درستی پا گرفته‌اند و شأنیت حقوقی و اجرایی لازم را دارند؟ 

حجت‌الاسلام دیرباز: حق کارگر نباید تضییع شود و هم مسئولان و هم کارفرماییان نباید در راستای احقاق حقوق کارگر از هیچ تلاشی فروگذاری کنند چرا که کارگرها به‌خوبی در مشکلات مختلف همچون تحریم‌ها استقامت کردند و کارفرمایان مواظب باشند حقوق آنها را ضایع نشود. همچنین قوه قضایی باید نظارت کافی به قراردادهایی که بین کارفرما و کارگر منعقد می‌شود داشته باشد تا حقوق کارگران ضایع نشود.

 

حرف رک: نقش کارگران در عرصه اقتصاد مقاومتی چگونه توصیف می‌شود؟ 

حجت‌الاسلام دیرباز: سالیان سال است که مقام معظم رهبری برنامه اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده‌اند و امروز جامعه منتظر اقدام و عمل مسئولان در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی موردنظر مقام معظم رهبری است و مسئولان باید جهادی عمل کنند. کارگران نیز نقش اساسی در رشد تولید و اقتصاد مقاومتی دارند و می‌توانند نقش مهمی در تحقق شعار سال ایفا کنند؛ بنابراین وقتی مبحث اقتصاد مقاومتی توسط رهبری مطرح می‌شود اولین و مؤثرترین رکن در تحقق آن کارگران، فعالین اقتصادی و کارآفرینان است.

 

حرف رک: نقش بنگاه‌های کوچک زودبازده تا چه اندازه در تکثیر موقعیت‌های شغلی کارگری و یا مشارکت کارگران در ایجاد کار و کارآفرینی مؤثر بوده است؟

حجت‌الاسلام دیرباز: در همه جای دنیا بنگاه‌های کوچک و زودبازده نقش مؤثری در کاهش نرخ بیکاری دارند، توسعه کسب‌وکارهای کوچک به دلیل ساختار ساده، زودبازده و نیاز اندک به سرمایه در تنوع‌بخشی به اقتصاد و اشتغال‌زایی تأثیر زیادی دارد. در کشور ما از زمانی که اجرای بنگاه‌های کوچک مطرح شده است وضعیت اشتغال تا حدود بهبودیافته است؛ اما هنوز با آمار زیادی از فارغ‌التحصیلان بیکار مواجه هستیم، امیدواریم که مسئولان ذی‌ربط گام‌های مؤثری را در راستای حل این معضل بردارند.

 

حرف رک: کارگر نیازمند مهارت و آموزش و آشنایی با ایجابات مهارتی روز است. کارفرمایان و نهادهای نظارتی ذی‌ربط تا چه اندازه به این مهم توجه و اهتمام دارند؟

حجت‌الاسلام دیرباز: همان‌طور که صاحبان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی در تلاش هستند با تبلیغات محصولات خود را به عرضه کنند، باید تلاش کنند تا محصولات مرغوب‌تر و با کیفیتی را نیز در اختیار مشتریان قرار دهند. بنابراین، تولید کالای مرغوب و باکیفیت تنها با دستان توانمند کارگران و صاحبان شغل امکان‌پذیر است و آموزش مهارت و مهارت‌افزایی به توانمندسازی کارگران و در نتیجه به اشتغال پایدار و امنیت شغلی و در نهایت به تولید کالای مرغوب منجر می‌شود.

 

حرف رک: امنیت شغلی امروزه دل‌نگرانی بزرگ کارگران است. در مسیر رفع این دل‌نگرانی چه اقداماتی شده و چه باید کرد؟

حجت‌الاسلام دیرباز: هر کس در راستای تولید و اقتصاد کشور تلاش کند یک کارگر است، پس در حقیقت همه ما کارگر هستیم و باید برای استقلال و پیشرفت کشورمان کوشش کنیم و چرخ عظیم جوامع بشری با دست توانای کارگران در حرکت و چرخش بوده و حیات یک ملت مرهون کار و کارگر است؛ بنابراین امنیت شغلی آنان باید در اولویت مسئولان قرار بگیرد. امنیت شغلی کارگران در کشور تا حدی اهمیت دارد که معظمٌ‌له بارها خطاب به مسئولان و کارفرمایان تأکید کرده‌اند، امنیت شغلی که مهم‌ترین دغدغه قشر کارگری است باید موردتوجه قرار بگیرد. مقام معظم رهبری فرموده‌اند، روابط بین کارگر و کارفرما باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که هم عادلانه باشد و هم منصفانه، دراین‌ارتباط، یکی از فعالیت‌هایی که می‌تواند به عادلانه‌تر شدن این روابط کمک کند، بحث امنیت است؛ بنابراین امنیت شغلی باید در اولویت کارفرمایان و صاحبان مشاغل باشد.

 

تهیه و تنظیم از نجیبه معصومی سرای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×