تازه های خبر - سیاسی

کانال مالی به جای سوئیفت راه‌اندازی شود

فروردین 25, 1403 ۷:۵۷ ق٫ظ 10

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه گفت: ضروری است در میان کشورهای عضو بریکس به یک راه حل مشترک از جمله راه‌اندازی کانال مالی به جای سوئیفت برسیم، این مسئله می‌تواند یک نمونه موفق برای تحقق بخشیدن به عدالت و امنیت جهانی باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف رک» به نقل از خبرگزاری تسنیم، ابراهیم رضایی در نشست مشترک پارلمانی کشورهای عضو بریکس ضمن محکومیت حوادث تروریستی اخیر در روسیه و حمله به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سوریه، تروریسم دولتی و ناامنی بین‌المللی را یکی از مشکلات و چالش‌های مهم جهان خواند.

وی در ادامه گفت: بدترین نوع تروریسم، تروریسم دولتی است. نمونه بارز این نوع از تروریسم را در نوار غزه شاهد هستیم که جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی و حمایت‌های آمریکا منجر به شهادت ٣٣ هزار زن، مرد و کودک فلسطینی و تخریب بیش از سه هزار اماکن مسکونی و مراکز درمانی شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در دورانی که جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با گروه تروریستی داعش در سوریه مقابله می‌کردند، رژیم اشغالگر قدس و آمریکا با داعش همکاری داشتند؛ امیدوارم بتوانیم میان کشورهای عضو بریکس برای مقابله با تروریسم دولتی راه حل مشترکی ایجاد کنیم که تهدیدی علیه همه کشورها است.

وی همچنین بر ضرورت عبور از دلار و سلطه آن تاکید کرد و گفت: ضروری است در میان کشورهای عضو بریکس به یک راه حل مشترک از جمله راه‌اندازی کانال مالی به جای سوئیفت برسیم. این مسئله می‌تواند یک نمونه موفق برای تحقق بخشیدن به عدالت و امنیت جهانی باشد.

به گزارش تسنیم، نشست مشترک پارلمانی کشورهای عضو بریکس در خصوص مسائل بین‌المللی و هماهنگی برای دهمین مجمع پارلمانی بریکس که با حضور روسای مجالس کشورهای آن در تیرماه سالجاری برگزار خواهد شد، روز پنج‌شنبه ٢٣ فروردین ماه با سخنرانی ویاچسلاو والودین رئیس دومای دولتی، والنتینا ماتوینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه و  لاوروف وزیر خارجه این کشور افتتاح شد.

شایان ذکر است فدراسیون روسیه به‌عنوان ریاست دوره‌ای مجمع پارلمانی بریکس، شعار تقویت چند جانبه‌گرایی برای توسعه عدالت و امنیت جهانی را برای این مجمع برگزیده است.

روسای مجالس و وزیر خارجه روسیه در مراسم افتتاحیه این نشست، ضمن اشاره به چالش‌های موجود در عرصه بین‌المللی و مقابله با یک‌جانبه‌گرایی‌های قدرت‌های سلطه و غرب، بر لزوم تقویت همکاری‌های پارلمانی برای پیشبرد اهداف کشورهای عضو بریکس و تامین منافع همه طرف‌ها در زمینه‌های گوناگون به‌ویژه اقتصادی و تجاری تاکید کردند.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×