اقتصادی - تازه های خبر

کاهش تولید نفت اعضای اوپک پلاس در آوریل

اردیبهشت 29, 1403 ۷:۲۳ ق٫ظ 30

بر اساس داده‌های ارائه شده در گزارش ماه می ائتلاف اوپک پلاس، کشورهای شرکت‌کننده در توافق ماه آوریل تولید نفت خود را ۲۴۶ هزار بشکه در روز کاهش دادند که بیشترین حجم کاهش تولید در روسیه رخ داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک» به نقل از تسنیم ، بر اساس داده‌های ارائه شده در گزارش ماه می ائتلاف اوپک پلاس، کشورهای شرکت‌کننده در توافق ماه آوریل تولید نفت خود را 246 هزار بشکه در روز کاهش دادند که بیشترین حجم کاهش تولید در روسیه رخ داد.

فارغ از ایران، لیبی، ونزوئلا که از این محدودیت‌های تولید نفت معاف هستند، حجم تولید کشورهای هم پیمان به 35.82 میلیون بشکه در روز رسید.

با درنظرگرفتن تمام محدودیت‌های داوطلبانه ارائه شده در آوریل، کشورهای اوپک پلاس قرار بود 36.705 میلیون بشکه در روز تولید کنند. این بدان معناست که اعضای توافق اوپک پلاس در آوریل 855000 بشکه در روز کمتر از برنامه خود تولید کردند.

در ماه آوریل، بیشترین حجم کاهش تولید در روسیه رخ داد که معادل 154000 بشکه در روز بود و کاهش تولید این کشور را به 9.292 میلیون بشکه در روز رساند.
قزاقستان تولید نفت را 50000 بشکه در روز کاهش داد و به 1.56 میلیون بشکه در روز رساند و عراق تولید خود را با 32000 بشکه در روز به 4.181 میلیون بشکه در روز کاهش داد.

این دو کشور باید تا پایان سال مازاد تولید نفت ثبت شده در سه ماهه اول را جبران کنند.

از سه ماهه اول سال 2024، چندین عضو اوپک پلاس از جمله روسیه و عربستان سعودی، به طور داوطلبانه تولید نفت خود را به میزان 2.2 میلیون بشکه در روز کاهش داده‌اند تا بازار را متعادل کنند.

در ابتدا، قرار بود این اقدام تنها در سه‌ماهه اول انجام شود؛ اما در اوایل ماه مارس، کشورهای عضو این ائتلاف برای سه‌ماهه دوم نیز آن را تمدید کردند.
علاوه بر این، تعدادی از کشورهای اوپک پلاس به طور داوطلبانه تولید نفت خود را به میزان 1.66 میلیون بشکه در روز از بهار 2023 تا پایان سال 2024 کاهش می‌دهند.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×