اقتصادی - تازه های خبر
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد:

کاهش حاشیه سود شرکت‌ها

فروردین 30, 1403 ۷:۳۹ ق٫ظ 10

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سال 1402 سال به‌دلیل سیاست‌هایی که جهت کنترل تورم و همچنین مضیقه‌هایی که در حوزه انرژی وجود داشت، سال سختی برای بازار سرمایه محسوب می‌شد.حاشیه سود شرکت‌ها بالغ بر 34 درصد است.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک» به نقل از خبرگزاری تسنیم، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگویی تلویزیونی با اشاره به نقش سازمان بورس در تحقق شعار سال گفت: سال 1402 سال به دلیل سیاست‌هایی که جهت کنترل تورم و همچنین مضیقه‌هایی که در حوزه انرژی وجود داشت، سال سختی برای بازار سرمایه محسوب می‌شد. در کنار این موارد، در طول 2 سال و نیم گذشته سعی شده تا بسترسازی‌های لازم برای جذب سرمایه به بخش مولد اقتصاد و ارائه خدمات به سهام‌داران بازار سرمایه و افرادی که مایل هستند خدمات به بازار سرمایه ارائه بدهند، فراهم کردیم.

 عشقی ادامه داد: از سال‌های گذشته درخواست‌های متعددی برای ارائه خدمات مالی (تأسیس کارگزاری، سبدگردانی و…) از سوی افراد مختلف وجود داشت که ما در دو سال و نیم گذشته سعی کردیم به این افراد پاسخ بدهیم تا صف این درخواست‌ها جمع شود. فراموش نکنیم که در سال 99 مشکلات جدی از سوی سهام‌داران در گرفتن خدمات سبدگردانی و همچنین ناکارآمدی کارگزاری‌ها گزارش می‌شد.

 ارائه ابزارهای لازم به بنگاه‌های اقتصادی برای تأمین مالی

 رئیس سازمان بورس کفت: نکتهٔ دیگری که در دستور کار سازمان قرار گرفت، ارائه ابزارهای لازم به بنگاه‌های اقتصادی برای تأمین مالی بود. مسیر مشارکت سهام‌داران خرد در پروژه‌های شرکت‌های سهامی عام در سال گذشته هموار شد.

 وی ادامه داد: علی‌رغم تمامی چالش‌هایی که در بازار سرمایه وجود داشت، دو نمونه نسبتاً بزرگ و موفق در حوزه مشارکت سرمایه‌های خرد در پروژه‌های بزرگ رقم خورد و شرکت‌ها آمدند و تأمین مالی کردند. یک نمونه آن شرکتی بود که 100 هزار نفر در آن سرمایه‌گذاری کردند که ماه بعد به بهره‌برداری نهایی می‌رسد و نمونه دیگر هم 80 هزار نفر در آن شرکت کردند.12 میلیون نفر مستقیم و 50 میلیون نفر به صورت غیر مستقیم در بورس سرمایه گذاری کردند.

 عشقی گفت:بورس به‌خاطر ماهیتی که دارد یکی از مصادیقی است که می‌تواند در تحقق شعار سال ایفای نقش کند. هم‌اکنون 12 میلیون نفر به صورت مستقیم و 50 میلیون نفر به‌صورت غیرمستقیم از طریق سهام عدالت در بورس سرمایه‌گذاری کردند.

عشقی: اعتماد مردم به بورس به‌دلیل برخی تصمیمات مخدوش شده است.

رئیس سازمان بورس با اشاره به برخی تصمیمات در سال گذشته و سال 99 گفت:بخش عمده‌ای از مردم نیز توسط صندوق‌های بازنشستگی در بورس سهیم هستند. بنابراین برای اینکه مشارکت مردم در تولید محقق شود، نیازمند اعتماد سازی است.

اعتماد به بورس در سال 99 و بعضی از اتفاقاتی که در سال گذشته هم رخ داد مخدوش شده است. این مخدوش شدن اعتماد سرمایه‌گذاران به‌دلیل برخی از تصمیماتی بود که بدون در نظر گرفتن فضای بازار جمعی از مردم دعوت به حضور در بازار شدند و این ورود نقدینگی بدون در نظر گرفتن گزینه‌های سرمایه گذاری و به صورت مستقیم بود.

وی ادامه داد: یکی از اتفاقات مهمی که افتاده است توسعه ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است. در شرایط فعلی اکر به تابلوی معاملات مراجعه کنیم بیش از 50 درصد معاملات مربوط به صندوق‌های سرمایه گذاری است. نکته ای هست این است که این صندوق‌ها اولاً کارمز معاملاتشان بسیار پایین‌تر از سهام است از طرفی مدیریت این صندوق‌ها توسط تیم‌های حرفه ای انجام می‌شود.

عشقی افزود: در این حالت هیجاناتی که در بازار سرمایه از خرید و فروش سهام به طور مستقیم وجود داشت، با حضور این صندوق‌ها کمرنگ تر می‌شود. از طرفی به دنبال این هستیم که از طریق این صندوق‌ها منابع را به سمت اوراق بهادار، بازار بدهی و یا از طریق اوراق و…. است.

بازار سرمایه در سال گذشته از نرخ بهره 30 درصدی آسیب دید

رئیس سازمان بورس گفت: اگر بدون تعارف بخواهیم صحبت کنیم، شاهد اخذ تصمیماتی در بخش‌های مختلف بدون در نظر گرفتن اثرات «تصمیم بر سایر بخش‌ها هستیم. به‌طور مثال وقتی نرخ سود بانکی به 30 درصد و بالاتر می‌آوریم، اثراتی بر بازار سرمایه و همچنین اثراتی بر تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و اثراتی بر سیستم‌های بانکی دارد. مشخصاً این اثرات در سال گذشته بر بازار سرمایه شدید بود.

عشقی افزود: بسیاری از بخش نامه‌هایی که یک دفعه ابلاغ می‌شود و متاسفانه عطق به ما سبق می‌شود نیز ذیل همین تصمیمات است. سرمایه‌گذار مدت زیادی با مفروضاتی سرمایه‌گذاری کرده، سهام خریده و یا سهام فروخته، اما یک دفعه بخشنامه ای صادر می‌شود و عطف به ما سبق می‌شود و سرمایه گذار غافل گیر می‌شود.

رئیس سازمان بورس گفت: طبیعتاً با چنین اقداماتی مشارکت مردم در بازار سرمایه و شرکت‌های سهامی عام پروژه میاسر نمی‌شود. مشخص است سود بانکی وقتی روی 30 تا 35 درصد است همراه با ریسک‌هایی که وجود دارد جذابیت بازار سرمایه و در نتیجه مشارکت مردم را کاهش می‌دهد.

تصدی گری‌های دولتی عاملی برای کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری

عشقی گفت: نکته‌ی مهم دیگری که همواره مورد تاکید رهبر انقلاب و همچنین شخص رئیس جمهور است، بحث تصدی‌گری و دخالت دستگاه‌های دولتی در مدیریت شرکت‌ها است، که این موضوع نیز مخاطرات جدی در امنیت سرمایه گذاری ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: تغییرات ممتد مدیران در بنگاه‌های اقتصادی نیز ضربات جدی به سرمایه‌گذاری می‌زند. مدیری می‌آید و 6 ماه و یکسال طول می‌شکد تا با فضای شرکت آشنا شود، بعد این مدت بلافاصله عوض می‌شود. شرکت‌هایی را داریم که در ظرف یک سال 2الی 3 مدیر در سطح مدیرعامل عوض کردند که مشخصاً این اتفاقات کاهش جذابیت سرمایه گذاری را همراه دارد.

رتبه بندی شرکت‌ها در حاکمیت شرکتی برنامه‌ی سازمان بورس در سال 1403

رئیس سازمان بورس گفت: برخی از این اتفاقات همچون حاکمیت شرکتی در اختیار سازمان بورس است که برنامه جدی در سال 1403 در این خصوص وضع شده است. رتبه بندی شرکت‌ها از لحاظ حاکمیت شرکتی در امسال کامل می‌شود و سهامداران می‌توانند ببینند که وضعیت شرکت از نظر حاکمیت شرکتی چگونه است.

وی افزود: همین الان اگر سهامدارن به سایت کدال مراجعه کنند، مشاهده می‌کنند تمام شرکت‌ها ملزم به افشای نحوه‌ی رعایت دستورالعمل‌های حاکمیت شرکتی هستند. سازمان بورس نیز در صورت تخلف شرکت‌ها قطعاً کنش گری خواهد داشت و تخلفات صورت گرفته در نقض حاکمیت شرکتی را پیگیری می‌کند.

اصلاح نرخ برق در اسفندماه ابلاغ شد اما از اول سال اجرا شد

عشقی گفت: بخشی از اتفاقات در اختیار سازمان بورس نیست و در حوزه‌هایی همچون قانون‌گذاری در حیطه‌ی وظایف مجلس و بخشی دیگر در حیطه‌ی دولت است. ما به صورت دائم در حال رای زنی هستیم که کمک کنند تصمیماتی که گرفته می‌شود اعتماد سرمایه گذاران خدشه دار نشود.

وی ادامه داد: اصلاح دستورالعملی که باید در فروردین انجام می‌شد بعد از 11 ماه در بهمن ماه انجام شد. بحث اصلاح نرخ برق اسفند ماه ابلاغ شد ولی از اول سال اجرا شد. اینها همگی مواردی هستند که به اعتماد سرمایه گذار لطمه وارد می‌کند.

عشقی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اعتماد سرمایه‌گذاران متضرر در بازار برگشته یا نه گفت: از سال 99 تا الان نرخ تورم تجمعی ما بالای 300 درصد بود ولی قیمت سهام به طور متوسط تقریباً زیر 25 درصد اوج سال 99 است. بعضاً هم سهامداران سبد سهام خود را با سال 99 مقایسه می‌کنند که مشخصاً جبران نشده است.

وی ادامه داد: یکی از دلایل این عقب افتادگی کاهشی شدن سود آوری شرکت‌ها به واسطه‌کنترل‌هایییی که وجود داشته و افزایش قیمت‌هایی که در سمت بهای تمام شده‌ی شرکت‌ها رخ داده است.

حاشیه سود شرکت‌ها از 34 درصد به 13 درصد کاهش پیدا کرده است

عشقی افزود: در دو سال گذشته بهای تمام شده‌ی شرکت‌ها با توجه به تورم افزایش داشته، اما میزان فروش شرکت‌ها و درامدی که محقق می‌کنند به آن سرعت افزایش نداشته است. حاشیه سود شرکت‌ها در پایان سال 99 که بالغ بر 34 درصد است در آخرین محاسبات ما به 13 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: ارزش شرکت‌ها متناسب با سودآوری آن‌ها نیست. به بیانی دیگر میزان سرمایه گذاری که هم اکنون در شرکت‌ها انجام می‌شود متناسب با سود اوری آن‌ها نیست و این سودآوری پاسخ گوی این میزان سرمایه گذاری نیست.

رئیس سازمان بورس گفت: اگر ما به همین شیوه ادامه بدهیم سرمایه گذاری جدید در صنایع نخواهد شد و نمی‌صرفد که بخش خصوصی یا دولتی بیاید و یک شرکتی تاسیس کند که 13 درصد سود دارد.

تمدید محدودیت دامنه نوسان برای روز چهارشنبه

عشقی در پاسخ به سوالی در خصوص کاهش دامنه‌ی نوسانات معاملات به دلیل اتفاقات اخیر گفت: سازمان بورس برای اینکه از حقوق سهامدارن دفاع کند و بازار تحت تاثیر این هیجانات قرار نگیرد، جند روز دامنه‌ی نوسانات را محدود کرد.

وی ادامه داد: این کار مسبوق به سابقه است و قبلاً هم اتفاق افتاده است و در کشورهای دیگر نیز شاهد این امر بوده ایم. همچنین این امر روز چهارشنبه نیز تمدید شد. همچنین به نظر می‌رسد با توجه به معاملات روز گذشته و امروز معاملات متعادل شده و به جریان سابق خود بازگشته است.

بازدهی بورس در بلند مدت با سایر بازارها قابل قیاس نیست

رئیس سازمان بورس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا بورس با توجه به رشد بازارهای رقیب رشد قابل توجهی را تجربه نکرده است، گفت: این موضوع در ابتدا به ماهیت بازار سرمایه برمیگردد که معمولاً بورس با یک فاصله ای عقب ماندگی خود را جبران می‌کند و نسبت به بازارهای موازی حرکت می‌کند.
وی ادامه داد: یکی از دلایل اصلی عقب‌ماندگی بورس، کاهش سودآوری شرکت‌ها به واسطه‌کنترل‌هایی که اعمال شده است، بود. همچنین دلیل دیگر این موضوع قیمت‌گذاری‌ها بود که حاشیه سود شرکت‌ها را کاهش داد. دلیل دیگر همان تصمیماتی بود که به اعتماد سرمایه‌گذاران لطمه زد. نکته‌ی دیگر این است که ما در دوره‌هایی هستیم که با بالاترین نرخ‌های بهره‌ی بانکی روبرو هستیم.

عشقی افزود: البته به نظر می‌رسد این روند نمی‌تواند پایدار باشد، ما در بازار سرمایه تجربه‌ی رکود 5 ساله را داشتیم، اما بعد آن بازار جبران کرد و بازدهی سنگینی داد.

عشقی: امیدواریم تا خرداد ماه ما بقی سود سهام عدالت را بتوانیم پرداخت کنیم

رئیس سازمان بورس با اشاره به مشکل شرکت‌ها در تامین نقدینگی برای پرداخت سود سهام عدالت گفت: پرونده‌ها تخلفاتی شرکت‌ها که در پرداخت سود سهام عدالت کوتاهی کردند در دست بررسی است. اما نکته ای که هست این است که برخی از شرکت‌هایی که موظف به پرداخت سهام عدالت بودند، با کمبود نقدینگی مواجه شدند و مجبور شدند که برای پرداخت حقوق کارکنان خود تسهیلات بگیرند. ما نیز به آن‌ها اعلام کردیم که سود سهام عدالت را باید پرداخت کنند.

وی ادامه داد: امیدواریم تا خرداد ماه بتوانیم سودها را جمع آوری کنیم و مابقی سود سهام عدالت را پرداخت کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×