اجتماعی - اخبار استان - پیشخوان - تیتر یک - گفتگو
معاون توسعه و بازرگانی استان آذربایجان‌‌غربی:

سردخانه‌های آذربایجان‌غربی هنوز پر از سیب است

دی 24, 1402 ۰:۰۵ ق٫ظ 00

معاون توسعه و بازرگانی استان آذربایجان‌‌غربی گفت: در حال حاضر حدود 620 هزار تن سیب در سرخانه‌های استان باقی مانده است.

محمد دمکری معاون توسعه و بازرگانی استان آذربایجان‌‌غربی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «حرف‌رک»، با بیان اینکه در حال حاضر حدود 620 هزار تن سیب در سرخانه‌های استان باقی مانده است، اظهار کرد: امسال بیش از یک میلیون و 500 هزار تن سیب در استان برداشت شده بود که از این میزان حدود 430 هزار تن به عنوان سیب درختی به مراکز و صنایع فرآوری فروخته و حدود 750 تن نیز در سردحانه‌های استان ذخیره‌سازی شد.

وی در ادامه بیان کرد: تمهیدات لازم جهت صادرات سیب به کشورهای خارج اندیشیده شده است و هیچ نگرانی برای صادرات این محصول وجود ندارد.

معاون توسعه و بازرگانی استان آذربایجان‌‌غربی از رفع تعلیق کارت‌های بازرگانی صادرکنندگان سیب خبر داد و گفت: از دیگر اقدامات انجام شده برای رفع موانع صادرات سیب در استان تسهیل برگشت ارز از صادرکنندگان و پیگیری برای افزایش حمل‌ونقل دریایی از وزارت راه و شهرسازی است.

وی از انجام مذاکرات در راستای فروش و بازاریابی سیب صادراتی استان نیز خبر داد و عنوان کرد: در این زمینه، تهاتر سیب با موز، میوه‌های گرم و نهاده‌های دامی را مدنظر داریم تا همانند سال‌های گذشته در فصل فروش محصول با مشکل صادرات مواجه نشویم.

دمکری با بیان اینکه ظرفیت بسته‌بندی میوه به‌ویژه سیب درختی در این استان بیش از ۱۰ برابر سال قبل شده‌ و افزایش چشمگیری داشته است، گفت: در بحث سورتینگ و بسته بندی محصول سیب با تلاش‌های مسئولان استانی، اقدامات مطلوبی انجام شده و ظرفیت از ۲۳ هزار تن به ۲۱۵ هزار تن در مدت زمان دو سال گذشته رسیده است.

خاطرنشان می‌شود؛ محصول سیب یک فرصت بی‌نظیر را در اختیار آذربایجان‌غربی قرار داده است و سالانه نیز شاهد افزایش میزان تولید سیب در استان هستیم؛ اما توسعه باغ‌های سیب و افزایش میزان تولید سیب در آذربایجان‌غربی در شرایطی سالانه تجربه و تکرار می‌شود که این افزایش تولید، با مشکلاتی در عرضه و فروش محصول باغداران مواجه شده بود.

انتهای خبر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×