اجتماعی - اخبار استان - پیشخوان

98 درصد کارگران در آذربایجان غربی با قراردادهای موقت مشغول کار هستند

خرداد 10, 1402 ۲:۱۳ ب٫ظ 20

یک فعال کارگری گفت: متأسفانه ۹۸ درصد کارگران استان با قراردادهای موقت کار مشغول کار هستند و از پایداری و امنیت شغلی برخوردار نیستند.

علی صحرانورد در گفت‌وگو با خبرنگار حرف رک؛ اظهار کرد: آذربایجان غربی ۴۰۳ هزار کارگر و حدود ۱۲۰ تشکل کارگری ثبت شده در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان دارد.

وی تصریح کرد: گرچه تشکل‌های کارگری نمایندگان جامعه کارگر هستند؛ اما به دلیل نبود امنیت شغلی کارگران، قدرت چانه‌زنی این نمایندگان نیز سلب شده است.

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار آذربایجان غربی تصریح کرد: کارگران در صورت مطالبه‌گری امکان ازدست‌دادن شغل وجود دارد.
چرا که کارفرمایان گوش شنوایی برای شنیدن مشکلات کارگران را ندارند.

وی بیان کرد: رعایت حقوق کارگران طبق قوانین کار و کنوانسیون‌های بین‌المللی را ضروری است.

صحرانورد افزود: متأسفانه ۹۸ درصد کارگران استان با قراردادهای موقت کار مشغول کار هستند و از پایداری و امنیت شغلی برخوردار نیستند.

وی بیان کرد: اگر قراردادهای کارگران محکم‌تر و رسمی‌تر باشد، دستمزدشان بهبود می‌یابد.

مشاور کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان عنوان کرد: اگر کارگران امنیت شغلی داشته باشند چرخ تولید خواهد چرخید، کیفیت بهتر می‌شود، رضایت‌مندی مشتری بیشتر می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر کارگران در استان ما امنیت شغلی داشته باشند صادرات و درآمد نیز بیشتر خواهد شد و در نتیجه سطح رفاه جامعه و کارگر نیز بیشتر می‌شود.

این فعال کارگری تأکید کرد: کارفرمایان موظف‌اند در راستای اجرای طبقه‌بندی مشاغل، نیروهای قراردادی یا رسمی را با درنظرگرفتن تجربه و مهارت، توانمندی، کارایی و سابقه و سنوات در ردیف گروه و مزایای شغلی قرار بدهند.

صحرانورد با اشاره به اینکه خارج‌شدن ۴۵۰ قلم دارو از تعهدات تأمین اجتماعی نگران‌کننده است، خاطرنشان کرد: کمبود و گرانی دارو برای افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی یک بحران دیگر تلقی می‌شود؛ چراکه قادر نخواهند بود هزینه‌های درمانی را تأمین کنند.

وی افزود: در شرایط حاضر بیمارستان ۲۸۸ تختخوابی امام رضای ارومیه پاسخگوی نیاز بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی نیست.

صحرانورد گفت: توسعه بیمارستان و درمانگاه‌های تأمین اجتماعی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

این فعال کارگری به نبود مهمان‌سرای کارگری در استان اشاره کرد و گفت: یک میلیون و ۲۶۸ هزار کارگر در آذربایجان غربی وجود دارد .

وصحرانورد گفت: باوجوداینکه  آذربایجان غربی دهمین استان کشور به لحاظ آمار جمعیت کارگری است؛ اما فاقد مهمان‌سراست.

وی تصریح کرد: بنابراین احداث مهمان‌سرا در مرکز استان از مهم‌ترین مطالبات تشکل‌های کارگری است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×